Watykan potwierdza. Nowe informacje ws. pogrzebu Benedykta XVI
Emerytowany papież Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich w miejscu, w którym do beatyfikacji w 2011 roku znajdował się grób Jana Pawła II - potwierdził w poniedziałek medialne doniesienia dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.
Po beatyfikacji polskiego papieża 1 maja 2011 roku jego grób został przeniesiony z Grot Watykańskich do bazyliki Świętego Piotra do kaplicy św. Sebastiana.
W miejscu, w którym przez sześć lat wierni oddawali hołd Janowi Pawłowi II, będzie teraz znajdował się grób Benedykta XVI. Zostanie tam pochowany po mszy pogrzebowej w czwartek na placu Świętego Piotra.
Wierni żegnają Benedykta XVI
Setki wiernych oddają hołd emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI, którego ciało wystawiono rano w poniedziałek w bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Do bazyliki zmierzają wierni z całego świata, którzy od wczesnego ranka stali w kolejce na placu Świętego Piotra.
Przy ciele emerytowanego papieża czuwa w modlitwie między innymi jego osobisty sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein.
Ciało papieża będzie wystawione do środy wieczorem. W czwartek rano odbędą się uroczystości pogrzebowe na placu przed bazyliką pod przewodnictwem papieża Franciszka. Szacuje się, że na mszy będzie około 50-60 tys. osób.
Benedykt XVI nie żyje
Emerytowany papież zmarł w sobotę rano w wieku 95 lat. Jak podał Watykan, śmierć nastąpiła o 9:34, były papież zmarł w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, w którym mieszkał od swojej historycznej rezygnacji w 2013 roku.
O pogorszeniu stanu zdrowia Josepha Ratzingera informował w ubiegłą środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Przez kolejne dwa dni Watykan informował o stabilnym, ale ciężkim stanie pierwszego w dziejach emerytowanego papieża.
Benedykt XVI był 265. papieżem i siódmym suwerenem Państwa Watykańskiego. Na stolicy papieskiej zasiadał - jako pierwszy papież z Niemiec od blisko 500 lat - od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku, gdy w wieku 85 lat ustąpił i jako pierwszy przyjął tytuł "papa emeritus".