Trwa ładowanie...

Pogodowa dezinformacja. Ukraina odcięta od systemu meteorologicznego, traci też Polska

Ukraina stała się czarną plamą na mapie stacji meteorologicznych w Europie. Monitorowanie pogody na obszarze nękanego działaniami wojennymi kraju jest utrudnione, a czasem wręcz uniemożliwione. Cenne dane nie trafiają do sieci, przez co trafność prognoz spada. To sprawia, że i w Polsce pogodowe zapowiedzi mogą być mało wiarygodne.

Zniszczona infrastruktura meteorologiczna w ukraińskich miastach, szczególnie stacje pogodowe na lotniskach cywilnych i wojskowych, powoduje niedobór wiedzy i niedokładność prognoz również w PolsceZniszczona infrastruktura meteorologiczna w ukraińskich miastach, szczególnie stacje pogodowe na lotniskach cywilnych i wojskowych, powoduje niedobór wiedzy i niedokładność prognoz również w PolsceŹródło: East News, fot: Nina Lyashonok
d2t01b9

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Po kolejnych ostrzałach na ukraińskie miasta, w których Rosjanie starają się zniszczyć infrastrukturę zapewniającą mieszkańcom dostawy wody, prądu i ciepła, wszystkie posterunki metereologiczne przestały wysyłać dane do głównych centrów prognostycznych. Infrastruktura pomiarowa, rejestrująca między innymi temperatury, siłę wiatrów, wilgotność powietrza, ciśnienie i zachmurzenie praktycznie przestała działać. Znajdowała się ona przeważnie na lotniskach cywilnych i wojskowych.

Jak podaje TwojaPogoda.pl, początkowo służby meteorologiczne działały w tradycyjny sposób, a pogodowe parametry rejestrowane były ręcznie, a zapisywane w sieci w miarę dostępu do internetu i prądu. Jednak w wielu miejscach meteorolodzy musieli przerwać swoją pracę, bo stała się ona po prostu zbyt niebezpieczna. Teraz na obszarze Ukrainy nie działa w zasadzie ani jedna stacja.

d2t01b9

Pogodowa dezinformacja. Ukraina odcięta od systemu meteorologicznego, traci też Polska

Ukraina powyłączała radary meteorologiczne, nie wysyła do stratosfery radiosond. Nie ma też informacji o warunkach panujących kilkanaście kilometrów nad powierzchnią ziemi, bo zazwyczaj takimi obserwacjami dzielili się piloci samolotów cywilnych, a te w praktyce nie startują.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pogoda zaskoczy. Później znów zmiana. Nowa prognoza dla Polski

Brak dostępu do danych z obserwacji pogody u naszego sąsiada zaburza pracę polskich prognostyków. W pogodowych zapowiedziach dotyczących obszaru Polski jest więc więcej spekulacji.

Globalne prognozy pogody są bowiem oparte na danych wejściowych, czyli na aktualnych pomiarach stanu atmosfery. Wiedza o przetaczających się na określonych obszarach prądach powietrza, kierunkach wiatrów i sile opadów, dostarcza wiedzy na temat ich prawdopodobnego przemieszczania się, a niedostatek informacji sprawia, że relacje speców od pogody są niedokładne.

d2t01b9

Niż, fale silnego mrozu, śnieżyce i zimowe załamanie pogody może spaść w tej sytuacji na Polskę niespodziewanie. Nie zostaniemy ostrzeżeni na czas przed paraliżującym pogorszeniem warunków atmosferycznych, jeśli zmiany nadchodzić będą ze Wschodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2t01b9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2t01b9
Więcej tematów