Trwa ładowanie...

Pogoda. Trąba powietrzna nad Małopolską. Zerwane dachy i linie energetyczne

Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Najgroźniej jest na południu: trąba powietrzna przeszła nad Małopolską, a służby otrzymują sygnały o zerwanych dachach i liniach energetycznych. IMGW ostrzega: to nie koniec.

Share
Pogoda. Trąba powietrzna nad Małopolską. Zerwane dachy i linie energetyczne
Źródło: twitter.com/blitzortung.org
d4mkic4

Przez miejscowość Jodłówka-Wałki w woj. małopolskim w godzinach popołudniowych w środę przeszła trąba powietrzna - podaje Polsat News.

- Zerwane zostały dachy i linie energetyczne. Strażacy cały czas otrzymują nowe zgłoszenia - poinformował stację asp. Michał Mikos, zastępca dyżurnego powiatu w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.

W Szerzynach woda wdarła się do szkoły - informuje Radio Kraków. Po gwałtownej ulewie zalana została droga wojewódzka nr 980 w miejscowości Rzepiennik Strzyżewski.

d4mkic4

Nawałnica przeszła również nad samym Tarnowem.

Burze z gradem uaktywniły się już około południa nad Świętokrzyskiem.

"Obecnie najgorsza sytuacja panuje nad Podkarpaciem, Małopolską oraz Lubelszczyzną. Mamy tam do czynienia z tzw. training storms. Oznacza to przechodzenie jednej burzy po drugiej" - pisze dla Wirtualnej Polski bloger pogodowy Jarosław Turała.

d4mkic4

Pogoda. Synoptycy: to początek

Tego typu burze stanowią dość realne zagrożenie zalaniami lub podtopieniami. Burze i ulewy występują już także wzdłuż naszej zachodniej granicy. Grzmi i błyska w Lubuskiem oraz Zachodniopomorskiem.

Ostrzeżenia IMGW 2. stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem dla pięciu województw: podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem i burzami z gradem obowiązują niemal w całym kraju.

d4mkic4

Miejscami może spaść do 40 mm deszczu a porywy wiatru będą sięgać 90 km/h.

Synoptycy ostrzegają, że burze będą do wieczora przybierać na sile. W nocy zjawiska mogą być jeszcze gwałtowniejsze - z nawalnymi opadami i bardzo silnym wiatrem.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4mkic4

Podziel się opinią

Share
d4mkic4
d4mkic4
Więcej tematów