Trwa ładowanie...

Pogoda szaleje. Temperatura w styczniu pobiła rekordy

Nowe dane programu Copernicus nie pozostawiają złudzeń: styczeń 2020 r. był w Europie najcieplejszy w historii tych pomiarów. W północnej części kontynentu było to odczuwalne najbardziej.

Share
Pogoda szaleje. Temperatura w styczniu pobiła rekordy
Źródło: twitter.com/Copernicus ECMWF/screen
d2xc917

Dane zaprezentowane przez ekspertów pracujących dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej potwierdzają to, co każdy z nas w pierwszym miesiącu tego roku widział za oknem. Z zestawienia programu Copernicus wynika, że styczeń 2020 r. był cieplejszy na całym świecie o 0,03 st. C niż ten miesiąc cztery lata temu.

Biorąc pod uwagę pomiary w samej Europie, ta różnica wobec poprzedniego rekordu jest jeszcze większa. Pierwszy miesiąc 2020 roku był najcieplejszy od 2007 r, bijąc rekord o 0,2 st. C - zauważa gazeta.pl. To jednak nie wszystko.

d2xc917

Okazało się również, że miniony styczeń był w Europie cieplejszy aż o 3,1 st. C niż dotychczasowe średnie pomiary dla lat 1981-2010.

ZOBACZ: Ujawnili listę poparcia do KRS. Bogdan Zdrojewski wprost: powinna być dymisja rządu

Najwyższe wskazania odnotowano w wielu regionach państw północno-wschodniej części kontynentu. Średnie temperatury przekroczyły tam o 6 st. C wcześniejsze dane z pomiarów.

d2xc917

Pogoda. Najwyższe temperatury stycznia od lat

Dotyczy to m.in. Norwegii, gdzie w pierwszych tygodniach roku było kilkanaście stopni na plusie, a rekord to 19 st. C.

Służby meteorologiczne tego kraju poinformowały, że był to drugi najcieplejszy styczeń w tym kraju w ciągu 120 lat.

Copernicus ECMWF
Źródło: Copernicus ECMWF

Z kolei z danych dotyczących Finlandii wynika, że był to najcieplejszy miesiąc roku w tym kraju od 1961 r. Serwis "Gazety Wyborczej" przypomina również ogłoszenie przez NASA roku 2019 drugim z najgorętszym w historii pomiarów.

Copernicus ECMWF
Źródło: Copernicus ECMWF

Źródło: gazeta.pl

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xc917

Podziel się opinią

Share
d2xc917
d2xc917
Więcej tematów