Trwa ładowanie...
d2ys5q6

Pogoda. Susza w Polsce. Stan rzek blisko niechlubnego rekordu

Prognozy pogody są bezlitosne: opadów będzie niewiele, a wody w rzekach - coraz mniej. Wisła w Warszawie nie sięga głębiej niż pół metra - do absolutnego rekordu brakuje osiemnastu centymetrów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Susza na coraz większym obszarze kraju. Stan rzek blisko rekordu
Pogoda. Susza na coraz większym obszarze kraju. Stan rzek blisko rekordu (East News, Fot: Łukasz Szczepański/Reporter)
d2ys5q6

Susza staje się coraz bardziej dotkliwym problemem w większości krajów. Hydrolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej określają stan tylko dwóch rzek jako wysoki - są to Łyna i Nogat płynące na północy kraju.

Na mapie sporządzonej przez IMGW dominuje kolor czarny. Oznacza się nim rzeki o niskim stanie. Hydrolodzy alarmują: tak niskiego stanów rzek nie było od czterech lat. Co gorsze, w najbliższych dniach opady będą, ale głównie przelotne.

   pogodynka.pl
(pogodynka.pl)

Pogoda: susza w Polsce. 14 województw zagrożonych

Do znacznej poprawy sytuacji potrzeba byłoby kilkunastu dni lub kilku deszczowych tygodni z niższymi temperaturami. Choć ostatni było chłodno i padało, wszystko wskazuje, że na dłużej wrócą upały.

d2ys5q6

Zobacz też: Ministerstwo rolnictwa uruchamia nowy program. Pieniądze na oczka wodne

Stan suszy obowiązuje na dziś w czternastu województwach. Najtrudniejsza sytuacja jest w Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. W niektórych z tamtejszych gminy, deszcz po raz ostatni padał w kwietniu.

Rolnicy z zachodniej Polski, ale i z Mazowsza załamują ręce: w niektórych miejscach 70 proc. z ich plonów zostało zniszczonych. Dla nich oznacza to ogromne straty i walkę o odszkodowania. Dla konsumenta - drożyznę.

d2ys5q6

Pogoda: susza w Polsce. Wisła w Warszawie blisko rekordu

W środę stan Wisły przy bulwarach wynosił 43 centymetry. Hydrolodzy zapowiadają, że w najbliższych dniach może spaść o kilka kolejnych, ale rekordowe 26 centymetrów z 2015 roku jest póki co niezagrożone.

To wtedy rzeka odsłoniła skarby spoczywające na jej dnie od kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat. A krajowe telewizje relacjonowały spacer łosia, który w środku dnia przechadzał się korytem Wisły.

Źródło: IMGW, RFM FM

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ys5q6

Podziel się opinią

Share
d2ys5q6
d2ys5q6
Więcej tematów