Trwa ładowanie...

Pogoda. Susza w Polsce. Stan rzek blisko niechlubnego rekordu

Prognozy pogody są bezlitosne: opadów będzie niewiele, a wody w rzekach - coraz mniej. Wisła w Warszawie nie sięga głębiej niż pół metra - do absolutnego rekordu brakuje osiemnastu centymetrów.
Share
Pogoda. Susza na coraz większym obszarze kraju. Stan rzek blisko rekordu
Pogoda. Susza na coraz większym obszarze kraju. Stan rzek blisko rekorduŹródło: East News, Fot: Łukasz Szczepański/Reporter
d29dg4y

Susza staje się coraz bardziej dotkliwym problemem w większości krajów. Hydrolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej określają stan tylko dwóch rzek jako wysoki - są to Łyna i Nogat płynące na północy kraju.

Na mapie sporządzonej przez IMGW dominuje kolor czarny. Oznacza się nim rzeki o niskim stanie. Hydrolodzy alarmują: tak niskiego stanów rzek nie było od czterech lat. Co gorsze, w najbliższych dniach opady będą, ale głównie przelotne.

   pogodynka.pl
Źródło: pogodynka.pl

Pogoda: susza w Polsce. 14 województw zagrożonych

Do znacznej poprawy sytuacji potrzeba byłoby kilkunastu dni lub kilku deszczowych tygodni z niższymi temperaturami. Choć ostatni było chłodno i padało, wszystko wskazuje, że na dłużej wrócą upały.

d29dg4y

Zobacz też: Ministerstwo rolnictwa uruchamia nowy program. Pieniądze na oczka wodne

Stan suszy obowiązuje na dziś w czternastu województwach. Najtrudniejsza sytuacja jest w Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. W niektórych z tamtejszych gminy, deszcz po raz ostatni padał w kwietniu.

Rolnicy z zachodniej Polski, ale i z Mazowsza załamują ręce: w niektórych miejscach 70 proc. z ich plonów zostało zniszczonych. Dla nich oznacza to ogromne straty i walkę o odszkodowania. Dla konsumenta - drożyznę.

d29dg4y

Pogoda: susza w Polsce. Wisła w Warszawie blisko rekordu

W środę stan Wisły przy bulwarach wynosił 43 centymetry. Hydrolodzy zapowiadają, że w najbliższych dniach może spaść o kilka kolejnych, ale rekordowe 26 centymetrów z 2015 roku jest póki co niezagrożone.

To wtedy rzeka odsłoniła skarby spoczywające na jej dnie od kilkudziesięciu, a nawet kilkuset lat. A krajowe telewizje relacjonowały spacer łosia, który w środku dnia przechadzał się korytem Wisły.

Źródło: IMGW, RFM FM

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d29dg4y

Podziel się opinią

Share
d29dg4y
d29dg4y
Więcej tematów