PolskaPogoda. Ostry zjazd temperatury i "wet microburst". Synoptycy ostrzegają

Pogoda. Ostry zjazd temperatury i "wet microburst". Synoptycy ostrzegają

Pogoda szykuje nam zmianę. Do Polski wkracza polarno-morskie powietrze. Będzie ostry zjazd temperatury. Dodatkowo synoptycy ostrzegają przed burzami superkomórkowymi ze zjawiskiem "wet microburst".

Pogoda. Ostry zjazd temperatury i "wet microburst". Synoptycy ostrzegają
Źródło zdjęć: © WXCharts
Katarzyna Bogdańska

Pogoda. Jeszcze we wtorek pogodę w Polsce kształtował będzie obszar obniżonego ciśnienia rozciągający się od niżu znad północno-zachodniej Rosji po niż znad Wysp Brytyjskich.

Z północnego wschodu nad północne krańce kraju zacznie stopniowo napływać chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego. Ciepłe, zwrotnikowe powietrze zalegać będzie jeszcze w pasie środkowym i południowym.

W związku z powyższym na przeważającym obszarze kraju (za wyjątkiem województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, gdzie będzie pogodnie i słonecznie) w ciągu dnia zapowiada się zmienna aura – mocno wypiętrzone chmury kłębiaste Cumulonimbus przeplatać się będą ze słońcem i od czasu do czasu popada przelotny deszcz oraz wstępować będą lokalne burze - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

Pogoda. Ostrzeżenie przed burzami

Najgwałtowniejsze, popołudniowe burze z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem (do 20 - 40 l/m2), porywistym wiatrem do 90 km/h, a nawet z lokalnymi opadami gradu występować będą w pasie wschodnim i południowym (od Mazur i Podlasia przez wschodnie Mazowsze i Lubelszczyznę po woj. świętokrzyskie i Podkarpacie oraz od Podkarpacia i woj. świętokrzyskiego przez Śląsk i Opolszczyznę po Dolny Śląsk, południe woj. lubuskiego i Wielkopolski).

Uważajmy bo przy tych gwałtownych burzach, z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem może dojść do lokalnych zalań lub podtopień, a porywisty wiatr może łamać drzewa oraz zrywać trakcje energetyczne i połacie dachów.

Jak pisze dla Wirtualnej Polski bloger pogodowy Jarosław Turała, nie jest wykluczone pojawienie się burz superkomórkowych ze zjawiskiem "wet microburst", czyli mini prądem zstępującym połączonym z nagłym i bardzo silnym opadem. To właśnie on spowodował tyle strat w poniedziałek.

Pogoda. Nadal upał

We wtorek najwyższą temperaturę odnotujemy w centrum kraju (od Wielkopolski, przez Kujawy i woj. łódzkie po zachodnie i środkowe Mazowsze), gdzie temperatura oscylować będzie w okolicach 30-31 stopni.

Pamiętajmy! Wysoka temperatura może powodować odwodnienie, a nawet przegrzanie organizmu. Bezpośrednim zagrożeniem życia jest udar słoneczny lub udar cieplny.

Aby uniknąć zdrowotnych problemów podczas upałów przestrzegajmy poniższe zasady:
- ogranicz do minimum przebywanie na pełnym słońcu
- pij dużo niegazowanej wody
- jeśli nie musisz, to nie wychodź z domu
- noś nakrycie głowy
- stosuj kremy z filtrem UV
- noś okulary przeciwsłoneczne
- unikaj wysiłku fizycznego
- nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie
- nie pij alkoholu, bo odwadnia organizm
W okresie upałów szczególną opieką obejmijmy głównie dzieci i osoby starsze, ale nie zapominajmy również o zwierzętach.

Chłodniej, bo od 22 do 25 stopni, będzie na krańcach północnych kraju oraz na przedgórzu.

Pogoda. Szykuje się zmiana

Już w środę odpoczniemy od upałów i termometry wskażą od 19 stopni na północnym wschodzie do 27 w centrum i na południu kraju. Nadal spodziewane są dość gwałtowne burze z porywistym wiatrem, a nawet z gradem na południu i na zachodzie kraju.

Jeszcze większy spadek temperatury prognozowany jest na najbliższy weekend, kiedy to temperatura wahać się będzie od 19 stopni na północy do 24 na południu kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)