Trwa ładowanie...
pogoda
Patryk Osowski
31-07-2019 08:29

Pogoda. Nowe ostrzeżenia. Powodzie błyskawiczne i duży grad

Pogoda wciąż jest bardzo burzliwa i niebezpieczna. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia na środę. "Spodziewane są duże sumy opadowe przynoszące podtopienia i gwałtowne wezbrania wód" - informują synoptycy.

Pogoda. Nowe ostrzeżenia. Powodzie błyskawiczne i duży gradŹródło: windy.com
d1bbdta
d1bbdta

Burze i pogoda w kratkę nad Polską. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami w województwie wielkopolskim oraz pierwszego stopnia w śląskim, małopolskim oraz podkarpackim.

Pogoda w środę najgorzej zapowiada się więc na południu i południowym zachodzie. Oddziaływanie strefy frontowej sprawi, że od godzin południowych, w pasie od Podkarpacia, Małopolski, Świętokrzyskiego i Górnego Śląska, po Opolszczyznę, Dolny Śląsk, Lubuskie, Wielkopolskę i Zachodniopomorskie dominować będą opady przelotnego deszczu i burze.

Burza i ulewy. Lokalnie nawet 60 l/mkw

"Najbardziej intensywne burze, w godzinach popołudniowych spodziewane są w Małopolsce, na Górnym i Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie. W tych regionach prognozowany jest porywisty wiatr, osiągający nawet 70 – 80 km/h oraz silny, okresami ulewny deszcz. Lokalnie może spaść do 20 – 25 litrów wody na metr kwadratowy" - ostrzega Biuro Prognoz Cumulus. W Wielkopolsce, gdzie ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia, prognozuje się burze z opadami sięgającymi 30-50 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do nawet 60 l/mkw.

Co to oznacza? "Możliwe podtopienia, występowanie powodzi błyskawicznych i gwałtowne wezbrania małych cieków wodnych" - przestrzegają Polscy Łowcy Burz. Przypomnijmy, że w ostatnich dniach w wielu polskich miastach mieliśmy do czynienia z zalaniami i połamanymi drzewami. Również w środę wiatr może stanowić duże zagrożenie - łamać drzewa oraz zrywać trakcje energetyczne i połacie dachów. "Ponadto nie wykluczamy też opadów dużego gradu o średnicy około 3 cm" - dodają Łowcy Burz.

d1bbdta

Temperatura na południu wzrośnie w ciągu dnia do 26-28 stopni Celsjusza. Na północy chłodniej - około 20-24 stopnie, ale za to dużo spokojniej.

Zobacz także: Bielan o odejściu Kaczyńskiego na emeryturę

Pogoda na czwartek

"Także w dniu jutrzejszym burzowo na zachodzie i południu Polski. Jednak intensywność zjawisk będzie już mniejsza. Najsilniejsze burze spodziewane są w Zachodniopomorskim, Lubuskim, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku" - informuje Biuro Prognoz Cumulus. Synoptycy podkreślają jednak, że w porównaniu z ostatnimi opadami, czwartek powinien być mniej gwałtowny i bezpieczniejszy.

d1bbdta

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu. Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.

Źródło: Polscy Łowcy Burz, Biuro Prognoz Cumulus, TVNMeteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bbdta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bbdta
Więcej tematów