Pogoda nadal szaleje. W lasach pod Chojnicami pojawiły się kurki, trafiają się borowiki

W lasach pod Chojnicami (Pomorze) oraz na Śląsku wciąż jeszcze można napełnić kosz smakowitymi kurkami. Nadal trafiają się borowiki. O zaskakująco wydłużonym sezonie na grzyby informują sami grzybiarze oraz leśnicy.

Pogoda nadal szaleje. W lasach pod Chojnicami pojawiły się kurki, trafiają się borowiki
Źródło zdjęć: © twitter.com | Michał Sagrol
Tomasz Molga

13.01.2020 | aktual.: 15.01.2020 15:32

Najbardziej zatwardziali grzybiarze nie odłożyli jeszcze scyzoryków, koszy i wiaderek. Dzięki ekstremalnie ciepłej zimie w polskich lasach wciąż jeszcze można znaleźć kurki, a nawet borowiki.

Około 30 sztuk świeżych kurek zebrała podczas spaceru mieszkanka Chojnic. Zdjęciem ze zbiorów pochwalił się Michał Sagrol, dziennikarz tygodnika "Czas Chojnic". Kiedy opublikował je na portalu Twitter, kilku grzybiarzy potwierdziło, że kurki nadal można zbierać.

Pogoda. Sezon na grzyby nadal trwa

Kurki wciąż występują w lasach na Śląsku oraz w okolicach Zgorzelca (woj. Dolnośląskie), donoszą tamtejsi grzybiarze. Pan Lesław natrafił na kurki w minioną niedzielę, czyli 12 stycznia podczas spaceru niedaleko wsi Węgliniec.

Na tym nie koniec zaskakujących relacji. W lasach na Podkarpaciu nadal można zbierać borowiki. O znalezieniu pojedynczych owocników ze zdziwieniem poinformowali leśnicy z Kolbuszowej (woj. podkarpackie).

Nie jest to odosobniony przypadek. Portal NaGrzyby.pl zorganizował konkurs na zdjęcie ostatniego borowika z 2019 roku. Jedna z miłośniczego grzybobrania przysłała zdjęcie dokładnie z 31 grudnia.

Ekstremalnie ciepły grudzień. Skąd są te grzyby?

- Nie są to nowe grzyby, które wyrosły w ostatnich dniach. To owocniki, które niczym w lodówce przetrwały kilka tygodni w schłodzonej ściółce. Gdyby występowały silne mrozy, te grzyby przemarzłyby i zwiotczały - tłumaczy Wiesław Kamiński, znawca grzybów i szef portalu Nagrzyby.pl.

Podkreśla, że w lasach nadal trwa senon zbioru jesiennych i zimowych grzybów. To mało znane gatunki jak ucho bzowe, łycznik późny i boczniak ostrygowaty.

Występowaniu grzybów sprzyja ekstremalnie ciepła pogoda. Choć mamy już początek stycznia jak dotąd w wielu regionach kraju nie wystąpiły silne mrozy. Ostatnio w zachodniej Polsce nocami temperatury dochodziły do 10 stopni C. Tak, zaskakujące warunki eksperci wiążą z efektem ocieplania się klimatu. Sezon na grzybobranie będzie zaczynać się później ze względu na letnie susze, a tym samym będzie się kończył nawet grudniu ze względu na łagodny początek zimy.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)