Pogoda na majówkę. Prognozy na długi weekend nie zachwycają
Majówka 2024 zbliża się wielkimi krokami. Jakiej pogody należy spodziewać się w jej trakcie? Jak wynika z nowych prognoz długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego, na początku maja spodziewana jest ujemna anomalia temperatury. Oznacza to, że temperatury zapowiadają się poniżej zwyczajowej normy.
10.04.2024 | aktual.: 10.04.2024 09:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tegoroczna majówka rozpocznie się w środę, 1 maja. Osoby, które zdecydują się skorzystać z urlopu, przedłużą weekend do pięciu dni. Wypoczynek może jednak zostać zaburzony przez pogodę - jak wynika z najnowszych prognoz, aura na przełomie kwietnia oraz maja może nie sprzyjać zewnętrznym aktywnościom.
Majówka. Pogoda. Prognozy nie są optymistyczne
Wyjątkowo ciepły początek kwietnia pozwolił poczuć nam przedsmak lata. Jak wskazują modele pogodowe, opracowane przez CMM IMGW, od połowy kwietnia we wszystkich regionach kraju będzie jednak wyraźnie chłodniej. Zgodnie z prognozami, również na przełomie kwietnia oraz maja - w tym także w trakcie majówki - anomalia średniej temperatury powietrza w większości regionów ma być ujemna. Oznacza to, że średnie wskazania termometrów będą niższe od norm z lat 1991-2020.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Synoptycy spodziewają się, że średnia temperatura powietrza, odnotowywana w dniach 29.04-5.05, wyniesie od 8 st. Celsjusza w górach i nad morzem, przez 10-11 st. C w centrum i na zachodzie, po 12 st. C na południu. Wciąż prawdopodobne - choć w niewielkim stopniu - będzie wystąpienie temperatur minimalnych poniżej 0 st. Celsjusza.
Pogoda na majówkę 2024. Opady przekroczą normy
Z modeli pogodowych, opublikowanych przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wynika, że majówka w wielu miejscach może okazać się deszczowa. Tygodniowa suma opadów w dniach 29 kwietnia - 5 maja ma przekroczyć normy z lat 1991-2020 niemal w Całej Polsce. Anomalia sumy opadu w kraju ma natomiast wynieść od 105 do 248 proc. względem norm wieloletnich.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Jak przypominają synoptycy, prognozy długoterminowe są obarczone ryzykiem zmienności. "Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych" - tłumaczy na swojej stronie internetowej CMM IMGW.
Źródło: CMM IMGW