Pogoda na luty. Zwrot w trzeciej dekadzie miesiąca. Nastąpi powrót mrozów?
Pierwszy miesiąc 2024 roku upłynął pod znakiem zmiennej aury. W tym czasie nie brakowało chłodnych dni i ataków zimy, jak i pogody przypominającej okres typowy dla wczesnej wiosny. Jak wyglądają prognozy na luty? Synoptycy przedstawili nowe realizacje modeli na najbliższe tygodnie. Informują również o możliwości powrotu silnych mrozów i opadów śniegu.
Zdaniem ekspertów, drugi miesiąc 2024 roku może przynieść zarówno cieplejsze okresy, jak i powrót zimy. Z map Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wynika, że pogoda w lutym może zrobić zwrot.
Pogoda. Luty 2024. Pierwsza połowa miesiąca powyżej norm
Jak wskazują modele długoterminowe, opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, w pierwszych dwóch dekadach lutego średnia temperatura powietrza ma przekraczać niemal trzydziestoletnie normy. Oznacza to szansę na wiosenne temperatury sięgające nawet dwucyfrowych wartości powyżej 0 st. C.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Atak zimy w Atenach. Śnieżyce dały się we znaki. Szkoły zamknięte
Powyżej norm mają również kształtować się sumy opadów, co oznacza, że będziemy mieli do czynienia z okresem bardziej mokrym od średniej tygodniowej sumy opadów, jaka wystąpiła w tożsamych tygodniach w latach 1991-2020.
Temperatury powyżej norm wieloletnich nie oznaczają jednak, że należy pożegnać się z mrozami. - Z mrozami jeszcze się nie żegnamy. Nawet w ciepłej, pierwszej dekadzie lutego, nocami odnotujemy przymrozki, na Podlasiu temperatury będą ujemne - ocenił w rozmowie z portalem pogoda.se.pl ekspert IMGW Radosław Droździoł.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
Pogoda w lutym. Zwrot w trzeciej dekadzie miesiąca
Zgodnie z mapami opracowanymi przez CMM-IMGW, od 8. tygodnia 2024 roku, a więc od początku trzeciej dekady lutego anomalia średniej temperatury powietrza może kształtować się poniżej wieloletnich norm. W tym okresie znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia temperatur minimalnych poniżej 0 st. Celsjusza. Zdaniem synoptyków niewykluczony jest również powrót silnych mrozów.
"Wiosna pojawi się na chwilę w regionie i w Polsce, jednak zima nie powiedziała ostatniego słowa. W lutym ujrzymy jeszcze śnieg i ujemne temperatury" - informują Fani Pogody. Chłodny może być również przełom lutego i marca - w tym czasie anomalia średniej temperatury powietrza również ma utrzymywać się poniżej norm.
- Przełom lutego i marca wygląda na chłodniejszy niż zwykle. Wtedy zima powinna wrócić. Przeżyjemy zdecydowanie chłodniejszy tydzień. Początek wiosny meteorologicznej może być zimny - prognozuje w rozmowie w SE ekspert IMGW.
Źródło: CMM-IMGW, pogoda.se.pl