Pogoda na listopad. Będą "zgniłe wyże". A to nie wszystko
Jaki będzie listopad? Jak wskazują prognozy, jedenasty miesiąc roku nie przyniesie dużych anomalii w temperaturze. Synoptycy ostrzegają jednak przed długimi okresami, w których pogodę będą kształtować "zgniłe wyże". Trzecia dekada miesiąca może również okazać się wyjątkowo wilgotna.
Październik obfitował w anomalie pogodowe. Na początku miesiąca padł rekord temperatury w Polsce, później w północnej części kraju spadł pierwszy w sezonie śnieg. Pogoda w listopadzie - zdaniem synoptyków - również może okazać się dynamiczna. W prognozach widać jednak stabilizację temperatury.
Pogoda na listopad. "Średnia temperatura powietrza w normie"
Wrzesień oraz październik były miesiącami ciepłymi. Jak informują eksperci z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, nowe prognozy na listopad wskazują, że w przedostatnim miesiącu roku anomalia średniej temperatury powietrza powróci do zakresu normy wieloletniej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wakacje jesienią. Dokąd warto się wybrać?
Zdaniem synoptyków CMM IMGW w drugiej połowie miesiąca znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza. Pojedyncze mroźne mogą mieć miejsce w trakcie całego miesiąca.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Pogoda na listopad. Mgły, opady i "zgniłe wyże"
Prognozy długoterminowe na listopad 2023 wskazują również na możliwość wystąpienia opadów powyżej normy wieloletniej. Taka sytuacja może mieć miejsce na początku oraz w trzeciej dekadzie miesiąca.
Co więcej, w jedenastym miesiącu roku w wielu regionach często będą pojawiały się mgły.
Eksperci serwisu fanipogody.pl przestrzegają również przed pochmurną pogodą. "Uformują się czasami 'zgniłe antycyklony', które przez wiele dni będą psuć pogodę. Często przez wiele dni może występować nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne (stratus, stratocumulus) mgły oraz zamglenia". Jak dodają, takie prognozy są charakterystyczne dla chłodnych miesięcy.
Źródło: CMM IMGW, Fanipogody