Pogoda na Boże Narodzenie. Szansa na białe święta "mniejsza niż większa"
Ostatnie dni listopada były w Polsce przedsmakiem zimy. Czy na śnieg i mróz możemy liczyć również w czasie świąt? Synoptycy przedstawili wstępne prognozy pogody na Boże Narodzenie. Eksperci nie mają dobrych wieści.
Czy będzie śnieg na święta? W ostatnich latach opady białego puchu w okresie świątecznym nie były oczywistością. Zdaniem synoptyków Centrum Modelowania Meteorologicznego, najnowsze prognozy długoterminowe przewidują ocieplenie w drugiej połowie grudnia. Czy to oznacza brak szans na śnieg w Boże Narodzenie? "Wszystko może ulec zmianie" - informują eksperci.
Pogoda na święta. Będzie padać śnieg?
Jak wskazują prognozy CMM-IMGW, opracowane na podstawie map Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, w przedostatnim tygodniu grudnia suma opadów na przeważającym obszarze kraju ma mieścić się w zakresie normy. Jedynie na Opolszczyźnie i Pomorzu może ona przekroczyć tygodniową normę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
W ostatnim tygodniu 2023 roku suma opadów ma natomiast przewyższyć normy. Jedynie na Podlasiu i Suwalszczyźnie, Podhalu, Śląsku, Opolszczyźnie i w zachodniej części Pomorza ma mieścić się w zakresie norm. Jak informuje CMM-IMGW, "w prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)".
Pogoda na Boże Narodzenie 2023. Białe święta? Warto śledzić prognozy
Jak na portalu X (dawniej Twitter) poinformowali synoptycy IMGW, po początkowym ochłodzeniu, którego należy spodziewać się na początku miesiąca, prognozy zmienią się. "Druga połowa grudnia ze średnią temperaturą powietrza w normie i lokalnie powyżej" - wyjaśniają eksperci.
Czy w związku z tym nie należy spodziewać się śniegu w święta? Zdaniem meteorologów, obecnie szansa na białe Boże Narodzenie jest "mniejsza niż większa". Jak wskazali w komentarzu, warto śledzić prognozy pogody na grudzień - "tego [czy będzie śnieg w święta - przyp. red.] będziemy pewni dopiero na około 10 dni przed Świętami".
Źródło: CMM-IMGW