Trwa ładowanie...

Pogoda na Boże Narodzenie. Jest szansa na białe święta

Według nowych długoterminowych prognoz pogody jest szansa, że w Boże Narodzenie w Polsce utrzyma się śnieg. Tuż przed świętami Europę nawiedzi niosący opady niż śródziemnomorski oraz zimny front. To może być przełomowy moment.
Share
Pogoda na Boże Narodzenie. Są szanse na białe święta. Ma mapie obszar ze śniegiem w dniu 22 grudnia
Pogoda na Boże Narodzenie. Są szanse na białe święta. Ma mapie obszar ze śniegiem w dniu 22 grudniaŹródło: mkweather.com, Fot: Marek Kuczera
d49i4wa

Nową prognozę o szansach na białe święta Bożego Narodzenia opublikował w niedzielę dr Marek Kuczera, meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze. Jego zdaniem kluczowe znaczenie dla pogody w święta będzie mieć zakres oddziaływania wiru polarnego oraz antycyklonowy ruch mas powietrza nad Europą.

Pogoda na Boże Narodzenie

- Szanse na obfite opady śniegu wiążą się ze spodziewanym przed Bożym Narodzeniem pojawianiem się niżu śródziemnomorskiego. Wędrując na północ Europy, obsypie śniegiem Bałkany i będzie wpływał na pogodę w Europie Centralnej. Następnie możliwe jest nadejście zimnego frontu atmosferycznego, dzięki, któremu pokrywa śnieżna się utrzyma - przewiduje Marek Kuczera.

d49i4wa

- Białe święta Bożego Narodzenia 2020 są więc prawdopodobne dla Skandynawii oraz Europy Środkowej oraz Wschodniej. W innych regionach jak Wyspy Brytyjskie, północne Niemcy, Francji, Hiszpania czy Włochy warunki śnieżne będą ograniczone do regionów górskich - dodaje meteorolog.

Pogoda. Ostatnie białe święta były w 2012 roku

Dodajmy, że tzw. modele numeryczne pogody sięgają do dnia 22 grudnia. Tak odległe prognozy są obarczone sporym ryzykiem błędu. Trudno określić skalę nadchodzącego ochłodzenia oraz jakie obszary w Polsce zostaną pokryte trwałym śniegiem. Dr Kuczera zapowiada weryfikację świątecznych prognoz w kolejnych dniach.

d49i4wa

Przez ostatnie kilka lat zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że Boże Narodzenie jest zwykle deszczowe, wietrzne, z temperaturami na plusie. Ostatnie śnieżne święta miały miejsce w 2012 roku (cała Polska była pokryta śniegiem). Według danych Centrum Obserwacji Ziemi Polskiej Akademii Nauk przy ociepleniu klimatu zaledwie 25-30 proc. terytorium Polski ma szansę na śnieg w końcówce grudnia.

zOBACZ TAKŻE: 6 grudnia niedziela handlowa. Radosław Fogiel o decyzji Andrzeja Dudy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49i4wa

Podziel się opinią

Share
d49i4wa
d49i4wa
Więcej tematów