Trwa ładowanie...
d3h308d

Pogoda może być groźna - ulewy i podtopienia. Ostrzeżenia IMGW

Pogoda. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców południowo-wschodnich regionów Polski przed ulewami. Padać będzie również w regionach północnych. IMGW wydał też ostrzeżenia hydrologiczne. Od środy czeka nas ochłodzenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Strefy opadów obejmują północne i południowo-wschodnie regiony Polski
Pogoda. Strefy opadów obejmują północne i południowo-wschodnie regiony Polski (NOAA/twitter.com/screen)
d3h308d

Ostrzeżenia IMGW 1. stopnia przed silnymi opadami deszczu dotyczą województwa podkarpackiego (powiaty: jasielski, krośnieńskim, Krosno, brzozowskim, sanockim, leskim, przemyskim, Przemyśl i bieszczadzkim), a prognozy żółtych alertów na najbliższą noc dotyczą również innych części tego regionu, a także woj. małopolskiego śląskiego.

Synoptycy ostrzegają, że miejscami może spać do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Mieszkańcy południowych regionów muszą być również przygotowani na silny wiatr - w górach porywy osiągną 100 kilometrów na godzinę. W Tatrach i Sudetach możliwe są opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

W Tatrach prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, stąd apel ratowników TOPR do mniej doświadczonych turystów o rezygnację z wypraw w wyższe partie gór.

d3h308d

Modele pogodowe pokazuję, że najsilniejsze ulewy przejdą nad południowo-wschodnimi województwami w nocy z wtorku na środę.

   IMGW/ventusky/screen
(IMGW/ventusky/screen)

Nadal deszczowo będzie również na północy. Z kolei na zachodzie w nocy miejscami mgła może ograniczyć widzialność do 300 metrów.

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

d3h308d

IMGW wydał również ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dla ujściowego odcinka Odry oraz zlewni Zalewu Szczecińskiego w woj. zachodniopomorskim, gdzie pada już od kilku dni. Eksperci przewidują przekroczenie stanu ostrzegawczego, a miejscami osiągnięcia stanu alarmowego, co może oznaczać lokalne podtopienia.

Pogoda. Niskie ciśnienie i ochłodzenie

Strefy opadów, które przechodzą nad Polską, to wynik oddziaływania niżowych ośrodków na północy (najbliżej nas jest Arne). Niskie ciśnienie może negatywnie wpływać na koncentrację niektórych osób.

   wetterpate.de/Twitter.com/screen
(wetterpate.de/Twitter.com/screen)

Od środy w całym kraju wyraźnie ochłodzi się i temperatura spadnie do 10-12 st. C. Najchłodniej będzie w sobotę i w niedzielę w pasie zachodniej Polski, bo tutaj temperatura w najcieplejszym momencie dnia wahać się będzie od 5 do 8 st. C.

d3h308d

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3h308d

Podziel się opinią

Share
d3h308d
d3h308d
Więcej tematów