Pogoda. IMGW ostrzega. "Gwałtowne zjawisko"
Służby ostrzegają przed gwałtownym wzrostem poziomu wód w trzech regionach. Ostrzeżenia IMGW dotyczą województw: dolnośląskiego, opolskiego i lubelskiego. Miejscami możliwe są wezbraniami wód powyżej stanów ostrzegawczych. IMGW ostrzega również przed silnym wiatrem na południu.
IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w kilkunastu powiatach południowej Polski - od raciborskiego po bieszczadzki. W porywach może wiać do 90 km/h.
Silny wiatr na południu
Żółty alert pierwszego stopnia IMGW wydał dla południowych powiatów kraju: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego, Jastrzębia-Zdroju, pszczyńskiego, bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego, suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego.
Ostrzeżenie obowiązuje do godzin porannych w poniedziałek - poinformował IMGW. Alert pierwszego stopnia oznacza silny wiatr o średniej prędkości 55-70 km/h lub porywy wiatru dochodzące do 70-90 km/h. (PAP)
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z kolei ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniami wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych wydano dla obszaru: Bugu od ujścia Uherki do Krzyczewa (lubelskie) oraz Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry (dolnośląskie, opolskie).
Jak poinformował IMGW, w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, prognozowany jest "dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Bugu w profilu Krzyczew".
Dodano, że na Widawie poniżej Namysłowa "stany wody będą miały tendencję wzrostową w strefie wody wysokiej: w Zbytowej powyżej stanu ostrzegawczego, w Krzyżanowicach z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego".
IMGW prognozuje też zagrożenie wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na obszarze: zlewnia Pilicy do Zbiornika Sulejów (świętokrzyskie).
IMGW: ryzyko gwałtownego wzrostu wód
Jak poinformował IMGW, "w obszarach występowania prognozowanych opadów, przewiduje się wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich". Według synoptyków na mniejszych rzekach wzrosty mogą mieć charakter gwałtowny.
Prawdopodobieństwo wystąpienia przewidywanych zjawisk synoptycy oceniają na 80-90 proc. Alert dla woj. dolnośląskiego i opolskiego obowiązuje do godz. 11 w niedzielę, a dla woj. lubelskiego do godz. 13 w niedzielę, ale mogą zostać przedłużone.
Czytaj też: Wypadek na Podhalu. 7-latka spadła z wyciągu
W niedzielę Polska znajduje się pod wpływem niżu z ośrodkiem nad południową Szwecją. Z zachodu na wschód przemieszcza się będzie front atmosferyczny, za którym napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie.
Pogoda. Co oznaczają hydrologiczne strzeżenia IMGW?
Ostrzeżenie drugiego stopnia wydawane jest, gdy obserwowane lub prognozowane poziomy wody układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, z możliwością krótkotrwałego przekroczenia stanów alarmowych.
Żółte ostrzeżenie pierwszego stopnia wydaje się, gdy poziom wód jest poniżej stanów ostrzegawczych, ale prognozowany jest gwałtowny wzrost stanu wody "z możliwością lokalnego, krótkotrwałego osiągnięcia lub przekroczenia stanów ostrzegawczych".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ