Pogoda długoterminowa. Tak zakończy się zima. Synoptycy pokazali mapy

Do początku wiosny pozostał niewiele ponad miesiąc. Jakiej pogody należy spodziewać się do tego czasu? Synoptycy Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW przedstawili nową prognozę długoterminową na najbliższe tygodnie. W mapach przez długi czas króluje czerwień, co oznacza, że będzie wyjątkowo ciepło, choć przyjdzie jeszcze ochłodzenie.

Pogoda długoterminowa. Synoptycy przedstawili prognozę do końca zimy
Pogoda długoterminowa. Synoptycy przedstawili prognozę do końca zimy
Źródło zdjęć: © CMM-IMGW, Pixabay

Mimo wciąż trwającej zimy, pogoda w wielu regionach przypomina aurę typową dla początku wiosny. Zdaniem ekspertów CMM-IMGW, taka sytuacja może utrzymać się w Polsce co najmniej do pierwszej dekady marca. Co będzie później? Pogoda pod koniec zimy może zaskoczyć.

Długoterminowa prognoza do końca zimy. Nadchodzą ciepłe dni, potem zmiana

Jak wskazują modele pogodowe opracowane przez CMM-IMGW, w rozpoczynającym się tygodniu należy spodziewać się średnich temperatur, które przewyższą niemal trzydziestoletnie normy. Podobnie wyglądać będzie sytuacja termiczna w kolejnym, kończącym luty 2024 tygodniu, a także na początku marca - aż do końca pierwszej dekady miesiąca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od 11. tygodnia roku, należy natomiast spodziewać się zwrotu w pogodzie. Anomalia średniej temperatury powietrza zacznie od tego czasu zbliżać się do średniej z lat 1991-2020, a w kolejnych tygodniach - zacznie spadać. Oznacza to, że ostatnie dni zimy oraz początek wiosny mogą okazać się nieco chłodniejsze.

Prognoza długoterminowa. Taki będzie koniec zimy
Prognoza długoterminowa. Taki będzie koniec zimy© CMM-IMGW

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.

Pogoda do końca zimy. W prognozach sporo opadów

Eksperci CMM-IMGW na podstawie danych Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody opracowali również prognozę opadów na kolejne tygodnie. Jak pokazują modele, w ostatnich dniach lutego anomalia sumy opadów atmosferycznych może znacznie przekroczyć normy wieloletnie, co oznacza, że będą to dni mokre.

Opadów powyżej normy należy spodziewać się również na początku marca. Od drugiej dekady trzeciego miesiąca roku suma opadów ma zbliżać się do norm. W ostatnim tygodniu marca w części regionów może ona jednak ponownie przekroczyć niemal trzydziestoletnią normę.

Pogoda długoterminowa. W nadchodzących tygodniach należy spodziewać się opadów
Pogoda długoterminowa. W nadchodzących tygodniach należy spodziewać się opadów© CMM-IMGW

Źródło: Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (252)