Trwa ładowanie...

Będzie się działo. Jest prognoza aż do wakacji

Choć marzec nie szykuje nam pogodowych niespodzianek, kwiecień zaskoczy nas chłodem i intensywnymi opadami. Z kolei w czerwcu będzie gorąco i deszczowo. IMGW-BIP zaprezentowało najnowszą eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadów na okres od marca do czerwca.

IMGW-PIB przedstawiło prognozę eksperymentalną na najbliższe cztery miesiąceIMGW-PIB przedstawiło prognozę eksperymentalną na najbliższe cztery miesiąceŹródło: East News, IMGW-PIB
d47u7ho
d47u7ho

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.

IMGW-BIP przedstawiło najnowszą prognozę eksperymentalną dla Polski na najbliższe cztery miesiące. Jednocześnie zaznacza, że z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwe przedstawienie bardziej szczegółowych informacji. Prognoza jest jedynie orientacyjna i ma charakter eksperymentalny. Jako norma wykorzystywane są średnie wyniki temperatury powietrza i opadów, obowiązujące w latach 1991-2000.

Marzec w normie, miejscami mokry

Jak zapewnia IMGW-BIP, marzec nie będzie szczególnie odbiegać od normy odpowiadającej ostatnim 30 latom, zwłaszcza w przypadku temperatury powietrza. Jeśli zaś chodzi o opady, te na większości obszaru Polski także będą mieścić się w normie. Wyjątkiem będą południowe obszary kraju (w tym rejony Łodzi, Wrocławia, Opola, Kielc), gdzie możliwa jest suma powyżej normy wieloletniej.

Eksperymentalna prognoza pogody na marzec IMGW-BIP
Eksperymentalna prognoza pogody na marzecŹródło: IMGW-BIP

Kwiecień chłodny i mokry

Kolejny miesiąc może rozczarować mieszkańców całej Polski. Wszędzie bowiem przewidywane są nie tylko opady przewyższające normę. Również niekorzystna może być temperatura powietrza, która z kolei mieścić się będzie poniżej normy. Oznacza to, że będzie chłodniej niż wskazuje norma z lat 1991-2020. Na przykład w Zakopanym norma ta wynosiła od 5,3 do 6,7 stopni Celsjusza, w Gdańsku od 6,9 do 7,8 stopni Celsjusza, z kolei w Zielonej Górze od 8,7 do 10 stopni.

Eksperymentalna prognoza na kwiecień IMGW-PIB
Eksperymentalna prognoza na kwiecieńŹródło: IMGW-PIB

Czerwiec zaskoczy pozytywnie

Maj prawdopodobnie minie bez żadnych większych niespodzianek. Zarówno średnia miesięcznych opadów, jak i temperatury powietrza powinna, zmieści się w założonej normie. Inaczej jednak będzie w ostatnim miesiącu wiosny, czyli w czerwcu.

d47u7ho

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Rekordowa zima w Szwecji. Tak zimno nie było od dekad

Prognozy wskazują na to, że bez parasola lepiej będzie nie wychodzić z domu. Podobnie jak w kwietniu, średnia opadów będzie wyższa niż norma, więc trzeba liczyć się z często pojawiającym się deszczem. Również temperatura powietrza nie będzie mieścić się w statystykach. W całej Polsce będzie cieplej, a, warto zaznaczyć, że maksymalna średnia temperatura dla czerwca wynosi, w zależności od miasta, ok. 15-18 stopni Celsjusza.

Eksperymentalna prognoza pogody na maj IMGW-PIB
Eksperymentalna prognoza pogody na majŹródło: IMGW-PIB
Eksperymentalna prognoza pogody na czerwiec IMGW-PIB
Eksperymentalna prognoza pogody na czerwiecŹródło: IMGW-PIB

Źródło: IMGW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47u7ho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47u7ho
Więcej tematów