Zima jeszcze wróci? Prognoza długoterminowa na marzec

W sobotę w Polsce nie brakowało miejsc, w których panowała iście wiosenna aura. Ale możliwe, że mróz jeszcze wróci. IMGW podał prognozę długoterminową na marzec.

Długoterminowa prognoza pogody na marzec
Długoterminowa prognoza pogody na marzec
Źródło zdjęć: © IMGW, PAP

W sobotę na zachodzie i południu Polski było kilkanaście stopni Celsjusza. Ale w okolicach Suwałk było zupełnie inaczej, około 0 stopni.

Czy zatem to już prawdziwy koniec zimy? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał nową prognozę długoterminową na okres od marca do czerwca.

Prognoza pogody na wiosnę. IMGW ma już modele

Jak podaje IMGW, w całym kraju w marcu średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. To znaczy, że temperatury mogą się kształtować między 0-1,7 stopni Celsjusza w Zakopanem, gdzie zazwyczaj jest najchłodniej, do 3,9-5,2 stopni w Opolu.

Ale to nie znaczy, że mrozów w marcu nie będzie. Już w połowie lutego średnie temperatury minimalne w dużej części kraju mają wynosić od 0 do -3 stopni. Takie temperatury mogą się utrzymywać do połowy marca - wynika z prognozy długoterminowej IMGW.

Nie będzie też brakować śniegu lub deszczu, jeżeli temperatury będą dodatnie.

"Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej, na południu możliwa suma powyżej normy wieloletniej" - przewiduje IMGW.

Prognoza długoterminowa IMGW na marzec 2024
Prognoza długoterminowa IMGW na marzec 2024© IMGW

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Alerty IMGW o wezbraniach wody w rzekach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sobotę wydał ostrzeżenia przed wezbraniem wody w rzekach. Alerty obowiązują na większości terytorium kraju, przede wszystkim w jego północnej, południowo-zachodniej i północno-wschodniej części.

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia, wydano dla części województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. IMGW przewiduje tam wezbrania poziomu wody w rzekach z przekroczeniem alarmowych.

Alerty drugiego stopnia IMGW wydał natomiast dla części województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, opolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Na tych terenach przewidywane przez przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ten sam poziom ostrzeżenia obowiązuje również wzdłuż całego wybrzeża.

Czytaj także:

Źródło: IMGW, PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)