Pogoda długoterminowa. Powrót śniegu i mrozu w marcu? Mamy prognozę

Luty 2024 był ekstremalnie ciepłym miesiącem. Jak wskazują prognozy na początek marca od Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, już niebawem pogoda może zrobić zwrot, a do Polski powrócą ujemne temperatury. Możliwe jest również wystąpienie opadów śniegu.

Pogoda na najbliższe dni. Początek marca ze zwrotem
Pogoda na najbliższe dni. Początek marca ze zwrotem
Źródło zdjęć: © Pixabay, X

Zgodnie z nową prognozą numeryczną CMM IMGW, w pierwszych dniach marca - aż do poniedziałku - temperatury maksymalne wciąż mogą dochodzić do 15-16 stopni Celsjusza. Co wydarzy się później?

Pogoda na marzec. Spadek temperatury po weekendzie

Jak wskazuje model pogodowy WRF-GFS Medium, opracowany przez Centrum Modelowania Meteorologicznego, od wtorku 5 marca w całym kraju należy natomiast spodziewać się spadku temperatur. Co więcej, minimalne wskazania termometrów na południowym wschodzie kraju mogą spaść do wartości ujemnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zgodnie z prognozami, aż do piątku 8 marca temperatura będzie spadać. Pod koniec pierwszego tygodnia miesiąca na wschodzie i północy Polski mogą utrzymywać się całodobowe mrozy. Temperatura minimalna w regionach górskich może natomiast spaść nawet do -12 stopni Celsjusza.

Lekkiego wzrostu temperatury należy spodziewać się wraz z końcem pierwszej dekady marca. W wielu regionach nadal będą występować nocne i poranne przymrozki, ale maksymalne wskazania termometrów na południu znów mogą przekroczyć 10 st. Celsjusza.

Pogoda długoterminowa. Czeka nas powrót śniegu?

Centrum Modelowania Meteorologicznego przedstawiło również scenariusz rodzaju opadu na nadchodzące dni. Zgodnie z nim, we wtorek 5 marca na północy kraju możliwe jest wystąpienie opadów mieszanych.

Natomiast w środę 6 marca niemal w całym kraju prawdopodobnie spadnie śnieg. Jak podkreślają synoptycy "sprawdzalność prognozy na środę to około 50 proc.". W komentarzu dodają jednak, że prognoza na ten dzień "w tym przypadku jest na granicy wyższej sprawdzalności".

Źródło: CMM IMGW

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)