Wiosna w pogodzie. Ekstremalne ciepło nad częścią Polski

Mieszkańcy północy Polski powinni przygotować się we wtorek na słabe opady deszczu. Tymczasem na południu uderzy prawdziwie wiosenna pogoda. Nawet 16 stopni Celsjusza - wynika z prognoz IMGW.

Mapa pokazuje anomalię w pogodzie. Niespotykanie ciepły początek roku/ mapa pogodowa
Mapa pokazuje anomalię w pogodzie. Niespotykanie ciepły początek roku/ mapa pogodowa
Źródło zdjęć: © wxcharts.com
Sara Bounaoui

27.02.2024 | aktual.: 27.02.2024 13:09

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.

Wtorkowy dzień przyniesie pochmurną pogodę na zachodzie i północy kraju, podczas gdy na reszcie terytorium Polski można spodziewać się większych przejaśnień. Słabe opady deszczu wystąpią na zachodzie, ale to na północy kraju będą one najbardziej intensywne, z sumą opadów sięgającą 5-7 mm.

Na Wybrzeżu termometry wskażą 4 stopnie Celsjusza, natomiast w centrum kraju będzie znacznie cieplej - około 13 stopni. Najwyższych temperatur,, do 16 stopni, mogą spodziewać się mieszkańcy południa i południowego wschodu Polski.

Wiatr będzie słaby i będzie wiał z kierunków południowych, z wyjątkiem zachodniej części kraju, gdzie powieje z północy.

Mapa pogodowa 26 lutego
Mapa pogodowa 26 lutego© wxcharts.com

Noc ciepła, ale pochmurna

Noc z wtorku na środę przyniesie duże zachmurzenie, szczególnie na obszarze od Dolnego Śląska po Podlasie, gdzie również wystąpią słabe opady deszczu.

Większe przejaśnienia można spodziewać się na krańcach północno-zachodnich oraz na południowym wschodzie, gdzie lokalnie mogą pojawić się mgły ograniczające widzialność do 200-300 metrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najniższa temperatura, 0 stopni Celsjusza, zanotowana zostanie na Pomorzu, gdzie przy gruncie temperatura może spaść nawet do minus 2 stopni.

Na reszcie terytorium kraju będzie dosyć ciepło, temperatura wahać się będzie od 3 do 6 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na południu Polski, gdzie termometry wskażą do 7 stopni.

Wiatr będzie słaby. Na wschodzie kraju powieje z kierunków południowych, na zachodzie przeważnie z północnego zachodu, a w pozostałych regionach z kierunków zmiennych.

Anomalia w pogodzie. Fala ciepła w Polsce

Nadchodzące dni w Polsce zapowiadają się zdecydowanie wiosennie, co potwierdzają prognozy meteorologiczne wskazujące na wysokie wartości na termometrach. Najwyższe temperatury, jakie zostaną odnotowane, przewiduje się w centralnej, częściowo południowej oraz południowo-wschodniej strefie Europy.

Znaczące ocieplenie jest przewidywane zwłaszcza na początku marca. W tym okresie, według prognoz, nadal będziemy obserwować ekstremalne anomalie temperatur. Co więcej, możliwe jest pojawienie się pyłu saharyjskiego, który nada niezwykłego koloru niebu podczas wschodów i zachodów słońca.

W najbliższym czasie coraz częściej termometry będą wskazywać temperatury rzędu 14-19 stopni Celsjusza. W niektórych miejscach, szczególnie tam, gdzie występuje efekt fenowy, temperatura może wzrosnąć nawet do 20°C, zwłaszcza w rejonie Małopolski.

Nie jest wykluczone, że czekają nas najcieplejsze dni od początku 2024 roku. Mimo to, nie spodziewamy się pobicia rekordu temperatury dla tego miesiąca, który wynosi 22,1 stopni. Ten rekord został ustanowiony na stacji telemetrycznej IMGW w Makowie Podhalańskim 25 lutego 2021 roku.

Źródło: PAP, IMGW

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)