Trwa ładowanie...

Jest nowa prognoza. Zwrot w Polsce w maju i czerwcu

Eksperci Centrum Modelowania Meteorologicznego przedstawili nowe prognozy pogody na wiosnę 2024. Co czeka nas w nadchodzących miesiącach? Jak wskazują mapy, możliwe są anomalie temperatury. Co z opadami?

  Pogoda długoterminowa na wiosnę 2024. Są nowe prognozy Pogoda długoterminowa na wiosnę 2024. Są nowe prognozyŹródło: PAP, fot: IMGW
d173zva
d173zva

Mimo że do początku kalendarzowej i astronomicznej wiosny wciąż pozostaje wiele tygodni, w przyrodzie widać pierwsze oznaki zmiany pór roku. Jakiej pogody należy spodziewać się w czasie tegorocznej wiosny? Synoptycy CMM-IMGW przedstawili nową, eksperymentalną prognozę długoterminową na okres marzec-czerwiec 2024.

Pogoda na wiosnę 2024. Marzec w części kraju będzie mokry

Jak wskazują najnowsze prognozy IMGW, w marcu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza ma być zbliżona do normy z lat 1991-2020. Oznacza to, że trzeci miesiąc 2024 roku będzie podobny do typowych 10 miesięcy, obserwowanych w okresie niemal trzech dekad.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hit wśród zimowych atrakcji w Europie. Odwiedziliśmy śnieżny labirynt w Zakopanem

Średnia miesięczna suma opadów na przeważającym obszarze kraju również ma oscylować w granicach normy. Wyjątkiem będzie jednak południowa część Polski, w której suma opadów może przekroczyć wieloletnie normy. Oznacza to, że marzec w tych regionach może okazać się miesiącem mokrym.

d173zva

Wiosna 2024. Pogoda. Kwiecień poza normami

Zgodnie z eksperymentalną, długoterminową prognozą pogody, kwiecień ma być miesiącem, w którym suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju może przekroczyć wieloletnie normy. Średnia miesięczna temperatura powietrza ma natomiast kształtować się poniżej niemal 30-letnich norm, co oznacza, że będziemy mieli do czynienia z miesiącem chłodnym.

Pogoda na wiosnę. Kwiecień ze zmianą CMM-IMGW
Pogoda na wiosnę. Kwiecień ze zmianąŹródło: CMM-IMGW

Pogoda na wiosnę. Maj 2024 ze zmianą

Zdaniem ekspertów CMM-IMGW, w maju należy spodziewać się zwrotu. Z eksperymentalnych prognoz na wiosnę wynika bowiem, że zarówno miesięczna suma opadów, jak i średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju mają powrócić do wartości typowych dla norm wieloletnich.

d173zva

Wiosna. Pogoda. Czerwiec 2024 powyżej norm

Jak wynika z prognoz długoterminowych, w czerwcu 2024 może nastąpić kolejny zwrot. W szóstym miesiącu roku zarówno średnia miesięczna temperatura, jak i średnia suma opadów mają bowiem kształtować się powyżej norm wieloletnich.

Prognoza pogody na wiosnę 2024. Jaki będzie czerwiec? CMM-IMGW
Prognoza pogody na wiosnę 2024. Jaki będzie czerwiec?Źródło: CMM-IMGW

IMGW przypomina również, że prognozy długoterminowe mają charakter orientacyjny i mogą ulec korektom. Dodatkowo modele nie przewidują nagłych i często lokalnych zjawisk, które mogą wpłynąć na pogodę w regionie.

d173zva

"Prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu" - informują eksperci.

Źródło: CMM-IMGW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d173zva
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d173zva
Więcej tematów