Pogoda. Anomalia temperatury. Nowy dowód na zmianę klimatu
Pogoda. Sierpień 2021 roku był na świecie drugim z rzędu miesiącem powyżej normy - wynika z nowego raportu klimatologów. Wszystko wskazuje na to, że globalne ocieplenie staje się faktem.
15.09.2021 21:14
Globalna anomalia temperatury wyniosła 0,17 st. C w porównaniu ze średnią wieloletnią, czyli okresem lat 1991-2020 - podali w raporcie eksperci z National University of Alabama w Huntsville i The National Space Science & Technology Center.
Klimatolodzy podkreślają, że to już drugi miesiąc z anomalią globalnych wartości temperatury niższej troposfery. W lipcu tego roku anomalia wobec średniej wieloletniej wyniosła 0,2 st. C.
Z najnowszego raportu analityków z USA wynika też, że tempo zmian na dekadę wynosi 0,133 st. C.
Zobacz też: Protest medyków. Żądania nierealne do spełnienia? Głos z kancelarii prezydenta
Klimatolodzy wskazali też miejsca na świecie, które były w sierpniu najcieplejsze. To Antarktyda Wschodnia, część obszarów od północnego Pacyfiku przez południowo-wschodnią Kanadę, Islandię, po zachodnią i wschodnią Rosję.
Z kolei najchłodniejsze tereny w sierpniu 2021 roku (z 2,9 st. C poniżej średniej wieloletniej) to: okolice Wysp Sandwich Południowy, obszar Północnego Pacyfiku, Europy Środkowej, dalekiego Południowego Atlantyku i północno-wschodnich Chin.
Pogoda. Anomalia temperatury w sierpniu. To zmiana klimatu
Jak wyjaśniają eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w naszej części Europy chodzi przede wszystkim o północne regiony.
W raporcie UAH omówiono również nową prognozę oscylacji El Nino, która wskazuje na wzrost prawdopodobieństwa powrotu fazy tego zjawiska pod koniec bieżącego roku - zauważa IMGW. To oznacza, że początek zimy może być chłodniejszy niż w poprzednich latach.