Trwa ładowanie...

Podtopienia po ulewach. Woda wokół szpitala w Elblągu

W Elblągu, po intensywnych opadach deszczu, wylała rzeka Kumiela. Przed południem wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe, trwa zabezpieczanie jednego z elbląskich szpitali - zamknięte zostały dwie ulice. Po ulewach podtopione zostały też ulice miast na Pomorzu. Meteorolodzy zapowiadają kolejne opady w północo-wschodniej Polsce i ostrzegają przed cofką na Żuławach.
Share
Ostrzeżenia dotyczą woj: mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Ostrzeżenia dotyczą woj: mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.Źródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
d1q2y2x

- Rzeka Kumiela wypływa z Wysoczyzny Elbląskiej i na co dzień jest małą, dziką rzeką, ale w przypadku intensywnych opadów deszczu staje się rwąca, górską rzeką - wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy elbląskiego magistratu.

Podtopione są ulice: Związku Jaszczurczego i fragment ulicy Fromborskiej. Przy pierwszej ulicy znajduje się prywatny szpital oraz wiele lokali usługowych. - Obecnie woda sięga tam do wysokości pół metra - dodaje Urbaniak.

Zobacz też: Jak bezpiecznie przetrwać burzę?

Zamknięty jest ruch dla samochodów i pieszych. Służby wypompowują wodę z zalanych piwnic lokali i pomieszczeń szpitala, zakładane są rękawy, które mają zapobiec przelewaniu się wody, układane są worki z piaskiem. Służby melioracyjne przekierowują wodę do nieczynnego basenu odkrytego. Ma się on stać zbiornikiem retencyjnym dla tej okolicy, bo wody jest coraz więcej.

Strażacy: zgłoszenia z całego regionu

Na miejscu pracuje 17 zastępów strażaków, ściągane są dodatkowe zastępy z innych miast województwa warmińsko-mazurskiego: strażacy państwowej i ochotniczej straży z powiatów braniewskiego, lidzbarskiego i nidzickiego. W sumie ma przyjechać ok. 75 strażaków.

Radio Gdańsk ostrzega, że silny wiatr wpycha na Żuławy wodę z Zalewu Wiślanego. W okolicy Pasłęka najgorzej jest na Elszce i i Silwie. Pracują tam ekipy strażaków, którzy ratują przed podtopieniami zabudowania w Zielonce Pasłęckiej i Stegnie - informuje Radio Olsztyn.

d1q2y2x

Jak poinformował rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Rafał Melnyk, obecnie strażacy prowadzą 119 interwencji w całym regionie, w tym wypompowują wodę z 12 budynków użyteczności publicznej m.in. z piwnic szkół.

Podtopienia także na Pomorzu

Ulewy dają się w znaki również mieszkańcom woj. pomorskiego. Podtopionych zostało kilka ulic w Słupsku oraz droga krajowa nr 21 w kierunku Miastka.

Pomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed możliwością wystąpienia kolejnych ulew. Strefa opadów przesuwa się z południa na północy wschód. W tej części kraju padać ma do wieczora.

Źródła: PAP, Radio Gdańsk, Radio Olsztyn, WP

d1q2y2x

Podziel się opinią

Share
d1q2y2x
d1q2y2x
Więcej tematów