Internauci wściekli na pogodę. To było najgorsze lato w historii?

4 września to tym razem początek roku szkolnego i czas podsumowania wakacji. Wielu internautów pisze z tej okazji, że mijające lato było jednym z najgorszych jakie pamiętają. "Deszcz, ciemno i zimno. To lato to jakaś masakra" - grzmią w sieci. Czy przed nadejściem jesieni i zimy możemy jeszcze liczyć na kilka ciepłych dni? Sprawdziliśmy.

Internauci wściekli na pogodę. To było najgorsze lato w historii?
Źródło zdjęć: © PAP
Patryk Osowski

04.09.2017 15:16

Czy mijające lato, którego koniec dla wielu Polaków wyznacza początek roku szkolnego, faktycznie było tak chłodne i mokre? - Przede wszystkim było bardzo zróżnicowane. Ostatnie miesiące w poszczególnych częściach Polski bardzo się od siebie różniły - zapewnia w rozmowie z WP prof. Tadeusz Niedźwiedź z Katedry Klimatologii Uniwersytetu Śląskiego.

- W północno-wschodnim regionie kraju faktycznie było dużo opadów i występowały gwałtowne burze. Anomalia doprowadziły nawet do ofiar śmiertelnych. Czasem bywało tam bardzo ciepło, a innym razem dość zimno. Na południowym-wschodzie mieliśmy z kolei do czynienia z niedoborem opadów, a rolnicy narzekali tam na suszę - informuje prof. Niedźwiedź. W tym miejscu przytacza raporty Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG), w których informowano, że w pewnym momencie "susza panowała w ponad 500 gminach w aż 9 województwach".

Obraz
© WP.PL

Foto: 4 września 2017 r. - Warszawę czeka deszczowy tydzień

Ostatnie lata były jednak w Polsce dość upalne. Rozgoryczenie internautów niedostateczną ilością słońca w te wakacje jest więc zrozumiała. - Szczególnie rekordowy był pod tym względem rok 2015. W sierpniu odnotowano wtedy w Polsce nawet 38 stopni Celsjusza. Oznacza to, że do rekordu z lat 20. zabrakło zaledwie dwóch kresek - zaznacza profesor. Sezon upałów rozpoczął się wtedy już 3 czerwca. Swoje apogeum osiągnął między 3 a 17 sierpnia, kiedy Polskę nawiedziła jedna z największych fal upałów po drugiej wojnie światowej. Prawdziwą mekką upałów były wówczas Opole, Raciborz i Wrocław. Tym razem pogoda nie rozpieszczała urlopowiczów. "Na północy lało non-stop. Cały lipiec zastanawiałem się jaki termin wybrać na wakacje, a i tak połowę wyjazdu padało" - pisze jeden z internautów.

Czy będzie jeszcze ciepło?

Astronomiczne lato rozpoczęło się 21 czerwca (o godz. 6:24), a zakończy się 22 września (22:00). Czy do tej pory możemy jeszcze liczyć na ładną pogodę i trochę słońca? Pierwsza dekada września przyniesie nam jeszcze kilka ciepłych, a nawet gorących dni. Niestety, nie wszyscy będą mogli się nimi cieszyć, ponieważ ciepłe powietrze napłynie głównie na południowe regiony kraju. Im dalej na północ, tym będzie chłodniej. Dalsze dni września będą już chłodniejsze.

Obraz
© imgw

_Foto: Lipiec 2017 r. - Suma opadów i anomalia sumy opadów w Polsce _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)