InnowacjePodobnie angażujemy się w związkach hetero i homoseksualnych

Podobnie angażujemy się w związkach hetero i homoseksualnych

Nie istnieją różnice pod względem zaangażowania w związek pomiędzy parami homo i heteroseksualnymi - przekonują naukowcy z USA na łamach pisma "Developmental Psychology". Tym samym psychologowie obalają mit, na temat mniejszej zażyłości relacji homoseksualnych i ich negatywnego
wpływu na zdrowie psychiczne partnerów.

22.01.2008 | aktual.: 22.01.2008 14:35

W najnowszym numerze periodyku Związku Psychologów Amerykańskich ukazały się dwie prace dotyczące analizy związków homo i heteroseksualnych. W ramach obydwu projektów porównywano pary homoseksualne z małżeństwami heteroseksualnymi i analizowano stopień satysfakcji partnerów. Wyniki badań wykazały, że zadowolenie ze związku pozytywnie wpływa na rozwój relacji i wspomaga rozwój psychiczny osób dorosłych.

Naukowcy z University of Illinois porównali 30 par homoseksualnych (gejów) i 30 par lesbijskich z 50 zaręczonymi parami heteroseksualnymi i 40 starszymi małżeństwami heteroseksualnymi. Obserwowano również spotykające się niezobowiązująco pary heteroseksualne. Wszyscy uczestnicy badania wypełniali ankietę na temat codziennych relacji z partnerem, byli obserwowani podczas testów laboratoryjnych a ponadto mierzono ich reakcję na stres (przewodnictwo skóry i akcję serca).

Wyniki wykazały, że pary osób tej samej płci są bardzo podobne do par heteroseksualnych pod wieloma względami. Wszyscy uczestnicy badania pozytywnie oceniali swoje związki, a blisko związane pary homoseksualne lepiej radziły sobie z sytuacjami konfliktowymi niż osoby heteroseksualne spotykające się niezobowiązująco. Dodatkowo wykazano, że pary lesbijskie najlepiej współpracują podczas testów laboratoryjnych i najłatwiej rozwiązują problemy.

Przekonanie że związki osób tej samej płci są nietypowe i niedojrzałe emocjonalnie nie znalazło potwierdzenia w naszych badaniach - podsumowuje autor pracy doktor Glenn Roisman. W drugim projekcie naukowcy z University of Washington badali jak orientacja seksualna i status legalny i społeczny związku wpływa na relacje pomiędzy partnerami. Analizowali zachowanie 65 par gejowskich, 138 lesbijskich, które miały śluby cywilne oraz 23 gejowskich i 61 lesbijskich par bez zalegalizowanego związku z 55 parami heteroseksualnymi.

Badanie trwało trzy lata. Uczestnicy wypełniali ankiety na temat ich wzajemnych relacji, liczby dzieci, zachowań seksualnych, częstotliwości kontaktów z rodzicami i wsparcia otrzymywanego, lub nie od rodziców. Partnerzy tej samej płci dodatkowo byli pytani o to jak ich seksualność jest postrzegana przez rodzinę, rówieśników i współpracowników.

Również wyniki tej pracy wykazały, że pod wieloma względami pary homo i heteroseksualne są podobne, a zalegalizowanie związku ma dla nich znaczenie bardziej symboliczne niż zacieśniające relacje. Niemniej jednak osoby, które nie zalegalizowały związku częściej brały pod uwagę możliwość jego zakończenia, co zdaniem autorów wskazuje na to, że legalizacja związku pełni w pewien sposób funkcję ochronną.

Podobnie jak podczas pierwszego badania, okazało się, że pary homoseksualne są mniej konfliktowe a za to bardziej ciepło wyrażają się o partnerach. Wniosek z obydwu badań jest jeden... nie różnimy się od siebie aż tak bardzo, jak dotychczas przyjmowano.

Źródło artykułu:PAP
badanianaukazwiązki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)