Podczas remontu znaleźli cmentarz. 38 ciał
Drogowcy z Krakowa trafili na cmentarz podczas przebudowy drogi. Historycy i archeolodzy ustalili, ze chowano tam między innymi przestępców i nieochrzczone dzieci. Na trasie remontowanej ulicy Królowej Jadwigi ujawniono ciała 38 osób, a niewielki cmentarz pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku.
Zdaniem ekspertów, pochodzący najprawdopodobniej z XIX wieku cmentarz był miejscem pochówku dla osób wykluczonych ze społeczeństwa, na przykład przestępców i nieochrzczonych noworodków. Archeolodzy ujawnili do tej pory 38 ciał.
Na placu budowy w ciągu ulicy Królowej Jadwigi ludzkie szczątki odnaleziono na początku listopada. Wezwano wówczas archeologów, którzy po kilkunastu dniach dotarli do najniższego poziomu nekropolii. Cmentarz pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku i w opinii ekspertów działał przez kilkadziesiąt lat.
Miasto opublikowało nagranie, na którym ekspertka tłumaczy kogo chowano w tym miejscu i dlaczego założono cmentarz w tej lokalizacji. Przypomina też, że dawniej istniała w tym miejscu kapliczka.
Na skrzyżowaniu Królowej Jadwigi i Korbutowej odkryto cmentarz
W pobliżu mogiły nie ma kościoła, co zdaniem archeologów wskazuje na to, że "chowano tam wyrzutków ze społeczeństwa". Mogli być tam grzebani: samobójcy, groźni przestępcy, ale także noworodki, które zmarły przed chrztem.