ŚwiatPoczątek manewrów wojsk obrony powietrznej na południu Rosji

Początek manewrów wojsk obrony powietrznej na południu Rosji

Na poligonie Kapustin Jar, w północno-zachodniej części obwodu astrachańskiego na południu Rosji, rozpoczęły się manewry wojsk Obrony Powietrznej Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej - informuje agencja Interfax.

Początek manewrów wojsk obrony powietrznej na południu Rosji
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | RIA Novosti / Mikhail Klimentyev / Kremlin Pool

06.03.2014 | aktual.: 06.03.2014 11:36

Według rosyjskiej agencji są to największe takie ćwiczenia w historii Zachodniego Okręgu Wojskowego. Uczestniczy w nich około 3,5 tys. wojskowych zajmujących się obroną powietrzną, tj. przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Na poligon ściągnięto ponad 1000 jednostek sprzętu wojskowego i specjalnego.

Ćwiczenia potrwają miesiąc i zakończą się strzelaniem do różnych celów powietrznych z systemów S-300, Buk M1, Osa, Streła-10, Tunguska i Igła.

"Po raz pierwszy w jednym miejscu zebrano całe okręgowe, lądowe zgrupowanie wojsk Obrony Powietrznej, w tym pododdziały obrony powietrznej Floty Północnej. Do przerzucenia takiej liczby sprzętu z różnych regionów kraju wykorzystano około 30 wojskowych eszelonów kolejowych" - podaje Interfax, powołując się na służbę prasową Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Kapustin Jar to powstały w 1946 roku kosmodrom i poligon rakietowy. Leży w odległości około 900 km na południowy wschód od Półwyspu Krymskiego.

Sprawdzanie gotowości bojowej

We wtorek zakończyła się zarządzona przez prezydenta Rosji Władimira Putina 26 lutego kontrola gotowości bojowej sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W ćwiczeniach, które objęły siły okręgów wojskowych zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk, uczestniczyło ponad 150 tys. żołnierzy, 90 samolotów, ponad 120 śmigłowców, 880 czołgów, ponad 1200 jednostek sprzętu wojskowego i 80 okrętów.

Ich celem - jak przekazał minister obrony FR Siergiej Szojgu - było "sprawdzenie gotowości wojsk do działań przy rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa militarnego kraju". Minister utrzymywał, że kontrola w żaden sposób nie była związana z wydarzeniami na Ukrainie, choć odbywała się również u granic Rosji z tym krajem.

Putin zarządził sprawdzian gotowości bojowej wojsk nazajutrz po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa FR, które w całości było poświęcone sytuacji na Ukrainie po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.

Kryzys na Krymie

Tymczasem nie maleje napięcie wokół Krymu, gdzie - według ostatnich informacji - ma zostać przeprowadzone 16 marca referendum. Postawione zostaną dwa pytania: o ewentualnym wejściu półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i przywróceniu konstytucji Krymu z 1992 roku - poinformowały władze krymskiej autonomii (czytaj więcej)
.

W ubiegłą sobotę prezydent Rosji wystąpił do Rady Federacji o zgodę na użycie wojsk FR na terytorium Ukrainy. Izba wyższa parlamentu niezwłocznie zgodę taką dała. Po otrzymaniu zgody Putin oznajmił, że na razie nie ma potrzeby wysyłania tam wojsk.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)