Trwa ładowanie...
d1ph02m

PO składa zawiadomienie do CBA. W sprawie zakupu samolotów dla VIP-ów

Platforma Obywatelska zapowiedziała złożenie wniosku do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o skontrolowanie procesu decyzyjnego związanego z zakupem od amerykańskiego Boeinga trzech samolotów dla VIP-ów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PO składa zawiadomienie do CBA. W sprawie zakupu samolotów dla VIP-ów
(WP.PL)
d1ph02m

W poniedziałek Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) orzekła, że Inspektorat Uzbrojenia MON, negocjując umowę na samoloty dla VIP-ów tylko z Boeingiem, naruszył przepisy. Podpisana w piątek z amerykańską firmą umowa jest jednak ważna, bo na jej zawarcie KIO zgodziła się wcześniej, chociaż nie rozpatrzyła jeszcze sprawy.

Mariusz Witczak (PO) ocenił, że okoliczności decyzji o zakupie trzech samolotów Boeinga są "kompletnie niejasne". - Kierujemy, jako klub parlamentarny, wniosek do CBA o skontrolowanie całego procesu decyzyjnego związanego z propozycją Inspektoratu Uzbrojenia, koncentrującego się tylko na jednej firmie - dodał polityk Platformy.

Według niego samoloty o podobnych parametrach oferuje również m.in. francuski Airbus. - Airbus prawdopodobnie mógłby za niższą cenę proponować lepsze samoloty dla polskich VIP-ów - uważa Witczak.

d1ph02m

Platforma chce m.in., by ewentualna kontrola CBA dała odpowiedź na pytanie, czy w procesie decyzyjnym związanym z zakupem Boeingów brali udział amerykańscy lobbyści.

Rzecznik PO Jan Grabiec skrytykował z kolei szefa MON Antoniego Macierewicza za brak reakcji na stanowisko KIO. Podkreślał, że jest ono bez precedensu. - To jest blamaż 10-lecia. Poważne zamówienie rządowe, 2 miliardy złotych środków publicznych, podatków Polaków, zostało wydane z naruszeniem prawa. Mimo to minister obrony narodowej nie zabiera w tej sprawie głosu - wskazywał poseł Platformy.

- Eksperci mówią, że MON przepłacił za te samoloty. Mamy do czynienia z sabotażem albo z rażącą niekompetencją ze strony MON - stwierdził rzecznik PO

Zgodnie z zwartą w piątek umową Inspektorat Uzbrojenia MON kupi od Boeinga trzy samoloty B737-800 do przewozu najważniejszych osób w państwie. Wartość kontraktu netto wynosi 523,6 mln dolarów, czyli ok. 2 mld 65 mln zł, a po doliczeniu podatku - ok. 2,5 mld zł. Za te pieniądze Ministerstwo Obrony Narodowej otrzyma do połowy listopada 2017 r. jeden używany samolot w konfiguracji pasażerskiej (z czasem zostanie przebudowany) oraz do jesieni 2020 r. dwa nowe samoloty w konfiguracji z salonką do przewozu najważniejszych osób w państwie (oznaczonych jako BBJ2, od Boeing Business Jet). Umowa obejmuje także pakiet logistyczny i dokumentację techniczną, szkolenie personelu latającego i technicznego oraz wsparcie eksploatacji.

d1ph02m

Podziel się opinią

Share
d1ph02m
d1ph02m
Więcej tematów