Trwa ładowanie...

Po piśmie Siemoniaka prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo

Prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo w związku z wnioskiem wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka. Minister zwrócił się do śledczych o wyjaśnienie wszelkich okoliczności wynikających z jednej z rozmów nielegalnie nagranych w stołecznej restauracji.

Share
Po piśmie Siemoniaka prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d3gbtez

- Wdrożyliśmy postępowanie sprawdzające, w jego toku będziemy badać wszystkie wątki wynikające z publikacji prasowej, w szczególności dotyczące przyjmowania korzyści majątkowej przez osoby pełniące funkcje publiczne w związku z realizacją programu rozwoju Sił Zbrojnych - powiedziała we wtorek prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Sprawa jest związana z poniedziałkową publikacją tygodnika "Do Rzeczy", który przytoczył podsłuchaną rozmowę z października 2013 r. Poseł Ryszard Kalisz miał podczas niej stwierdzić, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego ma mieć dowody na korupcję, w którą mógł być zamieszany Siemoniak. Szef MON zapewnił w poniedziałek, że nigdy i w żaden sposób nie był związany z żadną sprawą korupcyjną lub nieprawidłowościami.

d3gbtez

Prok. Calów-Jaszewska powiedziała, że w ramach postępowania sprawdzającego prokurator zwrócił się o przekazanie nośników z nagraniem nielegalnie podsłuchanej rozmowy do prowadzącej postępowanie dotyczące podsłuchów w stołecznych restauracjach Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Dodała, że po uzyskaniu tych nośników śledczy najprawdopodobniej zwrócą się do biegłego o wykonanie stenogramu z rozmowy i zdecydują, czy wszcząć śledztwo.

Wniosek do prokuratury o podjęcie "czynności mających na celu pełne i wyczerpujące wyjaśnienie wszelkich okoliczności sprawy" szef MON skierował w poniedziałek. - Chodzi o materiał prasowy opublikowany w tygodniku "Do Rzeczy" i możliwość naruszenia tym działaniem dóbr chronionych prawem. Szeroka formuła, ale niech prokuratura się tym zajmie - mówił.

SKW w wydanym w niedzielę oświadczeniu stwierdziła, iż nigdy nie posiadała, ani nie posiada jakichkolwiek materiałów wiążących obecnego ministra obrony z jakimikolwiek nieprawidłowościami lub podejrzeniami. Również b. szef SKW gen. Janusz Nosek zaprzeczył, by przekazywał jakiekolwiek informacje o działalności Służby posłowi Kaliszowi. - Również sam poseł Kalisz w wypowiedzi dla tygodnika "Do Rzeczy" zaprzeczył, że otrzymał jakiekolwiek informacje o korupcji od generała Noska - zwracał uwagę Siemoniak.

Szef MON podkreślił, że każdy poseł, jeśli wejdzie w posiadanie informacji o przestępstwie, w tym także o korupcji, ma obowiązek powiadomienia o tym prokuratury. - Poseł Kalisz nie zrobił tego od października 2013 r. Jedynym możliwym wytłumaczeniem dla posła, prawnika, byłego ministra, jest fakt, że takich informacji po prostu nigdy nie miał. Apeluję zatem do posła Kalisza, aby honorowo wycofał się i publicznie przeprosił za swoje insynuacje pod moim adresem - oświadczył minister.

d3gbtez

Kalisz pytany w poniedziałek o słowa Siemoniaka, odpowiedział sms-em, podobnie jak dzień wcześniej, że "nie komentuje nielegalnie nagranych rozmów, które odbyły się prawie dwa lata temu". "Nie interesują mnie nielegalne nagrania. Innym też to radzę" - odpisał, dopytywany o apel wicepremiera.

Tygodnik opublikował treść rozmowy z udziałem b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i posła Ryszarda Kalisza. Została ona podsłuchana w restauracji "Sowa i Przyjaciele" w październiku 2013 r. Na nagraniu Kalisz relacjonuje Kwaśniewskiemu swoje spotkanie z ówczesnym szefem SKW gen. Januszem Noskiem (trwała wtedy procedura odwołania generała ze stanowiska). "Nosek miał mieć dowody na korupcję, w którą mógł być zamieszany minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a być może ktoś 'dużo wyżej' niż kierownictwa ministerstwa" - napisano na portalu "Do Rzeczy".

Śledztwo w sprawie podsłuchiwania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. w dwóch restauracjach kilkudziesięciu osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych jest obecnie przedłużone do 17 września. W połowie czerwca prokurator generalny Andrzej Seremet informował, że z ustaleń śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej wynika, że nagranych zostało ponad 100 spotkań, w których uczestniczyło około 90 osób.

d3gbtez

Podziel się opinią

Share
d3gbtez
d3gbtez
Więcej tematów