Trwa ładowanie...
dwebx6w

PO oskarża Macierewicza i chce wyjaśnień od premier. Gorąca dyskusja w Sejmie wokół książki Piątka

Wniosek posłów PO domagających się od premier wyjaśnień ws. powiązań Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami został odrzucony przez członków komisji narodowej. Takie zarzuty pojawiają się w książce Tomasza Piątka "Macierewicz i jego tajemnice", które szef MON stanowczo odpiera. Macierewicz, nieobecny na posiedzeniu, sprawę zgłosił do prokuratury. Wiceszef MON Bartosz Kownacki zarzucał PO "goebbelsowskie kłamstwa".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef MON Antoni Macierewicz
Szef MON Antoni Macierewicz (PAP, Fot: Piotr Polak)
dwebx6w

- Chodzi o doniesienia medialne o bardzo niebezpiecznych - z punktu widzenia Polski - powiązaniach szefa MON z rosyjskimi służbami. Są niezbędne twarde dowody, że to są kłamstwa. Domagamy się od pani premier pilnych wyjaśnień i zawieszenia w obowiązkach służbowych Antoniego Macierewicza - powiedziała posłanka PO Bożena Kamińska. Przypomniała, że zarzuty pojawiły się też w zagranicznej prasie. Np. we "Frankfurter Allgemeine Zeintung" wiceszef prorosyjskiej partii Zmiana Konrad Rękas mówił o powiązaniach Macierewicza.

Dezyderat Platformy Obywatelskiej w sprawie rzekomych powiązań szefa MON wpłynął do komisji obrony narodowej 12 września. W środę po godzinnej debacie został przez większość członków komisji odrzucony i wobec tego nie zostanie skierowany do premier.

dwebx6w

Zobacz też: Armia marzeń według MON

"Na faktach to może być oparta książka 'Heroina"'. Piątek szkalował papieża"

- To insynuacje, kłamstwa. Goebbels mógłby się uczyć od tych, którzy je rozpowszechniają - powiedział wiceszef MON Bartosz Kownacki. Podkreślił, że Antoni Macierewicz ma "piękny życiorys", zerwał kontakty z Robertem Luśnią, gdy tylko pojawiły się informacje, że był współpracownikiem SB w latach 80. - Informacje o powiązaniach z Alfonso D'Amato to bzdury wyssane z palca - dodał. Kownacki podkreślił też, że "transparentny lobbing jest dozwolony".

dwebx6w

"Gazeta Wyborcza" pytała w zeszłym roku, czy nie jest konfliktem interesów, że D'Amato lobbuje na rzecz firm przemysłu lotniczego, a szef MON decyduje o zakupach dla polskich sił powietrznych. Piątek pisał, że D'Amato ma powiązania z rodzinami mafijnymi.

- Nie wolno tej sprawy tak zostawić, ponieważ premier nie odniosła się do zarzutów wobec Macierewicza - stwierdził Paweł Suski z PO. Innego zdania jest poseł PiS Paweł Skurkiewicz, dla którego doniesienia Piątka nie są wiarygodne. - Piątek w książce "Antypapież" szkalował papieża Jana Pawła II. To jest autor, który nie podpiera się faktografią. Być może oparta jest na faktach książka "Heroina" oparta na doświadczeniach narkotycznych - tłumaczył Skurkiewicz.

- Macierewicz nie zdecydował się złożyć pozwu przeciwko autorowi, tylko zawiadomił prokuraturę. Może boi się, że w sądzie przegrałby tę sprawę - powiedział Marcin Kierwiński z PO. Jego zdaniem zarzuty w książce Tomasz Piątka są poważne. - Czego się boicie, skoro nie można się doprosić odpowiedzi od MON ws. powiązań Macierewicza z panem D'Amato? To wy robicie wszystko, żeby ta sprawa była tematem rozmów wśród ludzi na ulicy. Czy SKW sprawdziło informacje w tej książce? - pytał Kierwiński.

Waldemar Andzel z PiS oskarżył PO o "bezpodstawne ataki na Macierewicza". - Kompromitujecie się, ponieważ Antoni Macierewicz odnosi sukcesy, o czym świadczą szczyt NATO i pozytywne opinie o polskiej armii naszych sojuszników - USA - podkreślił. - Pytam: czy fakty w książce są prawdziwe? Wołabym, żeby był tu Antoni Macierewicz i odpowiedział na nasze pytania. Oczekujemy też stanowiska premier w tej sprawie - powiedział Cezary Grabarczyk z PO. Przewodniczący komisji po głosowaniu podsumował dyskusję słowami: "W takich oparach absurdu jeszcze nie byłem".

dwebx6w

Po tym, jak pojawił się na okładkach i został ostro skrytykowany przez publicystów pism "Do Rzeczy" i "Sieci Prawdy", Tomasz Piątek, pisarz i dziennikarz "Gazety Wyborczej" zdecydował się na złożenie przeciw nim pozwu. Oskarża też Wojciecha Wybranowskiego z "Do Rzeczy", Tomasza Sakiewicza i wiceministra obrony narodowej Michała Dworczyka.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Piątka. Jak twierdzi Piątek, jego półtoraroczne śledztwo wykazało powiązania Antoniego Macierewicza m.in. z rosyjskimi służbami wywiadowczymi i Kremlem. - Książka jest bardzo mocno udokumentowana - mówił WP.

Wiceszef MON Michał Dworczyk uważa, że książka Piątka zawiera kłamstwa i pomówienia oraz stała się asumptem do tego, żeby ministra obrony narodowej "zaatakowali parlamentarzyści PO"

Politycy PO pod koniec czerwca wezwali szefa MON Antoniego Macierewicza, by wytłumaczył się z powiązań z b. współpracownikami SB oraz służb ZSRR i Rosji, które wymienia w swojej książce Piątek. Platforma oczekuje, że premier Beata Szydło natychmiast "przynajmniej urlopuje" szefa MON, pisała też do prezydenta z prośbą o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Przeczytaj też: Antoni Macierewicz nadał dostęp do tajemnic państwowych "rosyjskiemu łącznikowi"? Jacek Kotas zaprzecza

dwebx6w

Podziel się opinią

Share
dwebx6w
dwebx6w
Więcej tematów