Trwa ładowanie...
ycipk-32s9r6

Po decyzji Komisji Europejskiej PiS dalej swoje. Szef MSZ: na razie stoimy na stanowisku, że mamy rację

Będziemy dowodzić, że reforma sądownictwa leży w kompetencji państw członkowskich - zapowiada Jacek Czaputowicz, szef polskiej dyplomacji. Jego zdaniem uzasadnienie decyzji o wszczęciu postępowania ws. Polski ze strony KE jest niewłaściwe. - Jesteśmy spokojni - mówi minister.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i premier Mateusz Morawiecki
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i premier Mateusz Morawiecki (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
ycipk-32s9r6

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym i uchybieniem zobowiązaniom państwa członkowskiego. Może się to zakończyć pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Polski rząd ma miesiąc na odpowiedź.

- Na razie stoimy na stanowisku, że my mamy rację i że spór z Komisją Europejską rozstrzygniemy na naszą korzyść - powiedział Jacek Czaputowicz, pytany w Sejmie przez dziennikarzy o reakcję na ruch KE.

Zobacz także: Cezary Tomczyk: przy Lechu Wałęsie warto stanąć

ycipk-32s9r6

Dodał, że ta decyzja wynika z przekonania KE, iż nie miałaby ona szans na uzyskanie większości głosów, która niezbędna jest do uruchomienia procedury z art. 7. - Czekamy spokojnie na decyzje. Wtedy będziemy zastanawiać, co dalej - mówił.

"Trybunał tylko ws. prawa europejskiego"

Minister spraw zagranicznych wyjaśniał też, co może znaleźć się w polskiej odpowiedzi i na czym zamierza skupić się polski rząd w tłumaczeniu swoich racji.

ycipk-32s9r6

- Trybunał Sprawiedliwości UE jest instytucją, która ma rozstrzygać spory dot. prawa europejskiego. Dlatego będziemy dowodzić, że reforma sądownictwa, leży w kompetencji poszczególnych państw członkowskich - powiedział Czaputowicz.

Z kolei rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska stwierdziła, że rząd odniesie się do decyzji KE w wyznaczonym terminie. - Podjęliśmy się trudnych zmian, których nie zrobili nasi poprzednicy przez wiele lat. Może dlatego tak trudne jest to dla naszych partnerów z UE, żeby zrozumieć, dlaczego tych zmian dokonujemy - powiedziała Kopcińska.

ycipk-32s9r6

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła: TVN24, Polskie Radio

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-32s9r6

ycipk-32s9r6
ycipk-32s9r6