Trwa ładowanie...

Plecaki bez książek i tak były za ciężkie. Znamy wyniki akcji

Znamy wstępne wyniki akcji ważenia plecaków w Szkole Podstawowej nr 316 na warszawskim Bemowie. Dzieci miały tego dnia nie spakować podręczników, a i tak połowa sprawdzanych plecaków była za ciężka.

Plecaki bez książek i tak były za ciężkie. Znamy wyniki akcjiŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d36l0nw

Wirtualna Polska otrzymała wstępne opracowanie wyników z pomiarów dokonanych w ramach akcji Ogólnopolskiego Dnia Tornistra w Szkole Podstawowej nr 316 w Warszawie. 1 października szefowa MEN razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem ważyli plecaki uczniów tej szkoły.

Nauczyciele mieli poinstruować wcześniej uczniów, aby tego dnia wyjątkowo nie spakowali książek do tornistrów.

Nie sprawdzano ich zawartości

Jak podkreśliła Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie, prowadzone badania zakładały ważenie tornistrów i samych uczniów oraz analizę otrzymanych wyników. Akcja nie obejmowała sprawdzania zawartości tornistrów.

d36l0nw

Tego dnia zważono tornistry 80 uczniów z klas I-IV (dzieci w wieku 7-10 lat). Waga plecaka w tej grupie wiekowej zgodnie z zaleceniami CIOP oraz Amerykańskiej Akademii Pediatrii nie powinna przekraczać 10 proc. masy ciała jego właściciela.

Ponad połowa, czyli 41 uczniów, miała plecaki powyżej 10 proc. swojej masy ciała, w tym najwięcej w klasie IV - 19 uczniów. Czwartoklasista waży średnio 35 kg. Plecak takiego dziecka zgodnie z normami powinien zatem ważyć maksymalnie 3,5 kg.

Granicę 15 proc. masy ciała przekroczyły tornistry 11 uczniów, w tym najwięcej w klasie IV - 8 uczniów. Czwartoklasista ważący 35 kg miał zatem plecak ważący co najmniej 5,25 kg.

Najcięższe plecaki u 10-latków

W przesłanych nam wnioskach rzecznik Narożniak zauważa, że przeciążenie plecaków u czwartoklasistów związane jest z przejściem z systemu nauczania w jednej sali do systemu, w którym uczniowie przemieszczają się po każdej lekcji do innej sali dydaktycznej.

Jak dodała, badanie wykazało duże dysproporcje w ciężarze plecaków uczniów z tej samej klasy, w której wyposażenie plecaka powinno być zbliżone. Dodatkowo nie zaobserwowano żadnej korelacji między płcią uczniów, a ciężarem ich tornistrów.

Akcja ważenia plecaków w całej Polsce trwa do końca października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36l0nw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36l0nw
Więcej tematów