Trwa ładowanie...

PKW zmniejszyła liczbę urzędników wyborczych. Koniec naboru

Państwowa Komisja Wyborcza ograniczyła liczbę urzędników wyborczych o ponad połowę. To efekt niewielkiej liczby zgłoszeń chętnych do pracy podczas jesiennego głosowania. Minął właśnie termin składania dokumentów przez kandydatów.
Share
PKW uznała, że w gminach do 50 tys. mieszkańców wystarczy jeden urzędnik
PKW uznała, że w gminach do 50 tys. mieszkańców wystarczy jeden urzędnikŹródło: WP.PL
d3bli94

Początkowo PKW chciała, aby Korpus Urzędników Wyborczych liczył 5,5 tys. osób. Jednak mimo dwukrotnego przesuwania terminu naboru oraz wprowadzenia zasady, aby w trzecim terminie kandydatów wyznaczali przełożeni, zgłosiło się tylko 3588 osób. Są jednak też gminy, gdzie nie zgłosił się nikt. To m.in. dlatego, że urzędnik musi pracować poza miejscem swojego zamieszkania.

Stąd zmiana uchwały PKW i wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym w gminach do 50 tys. mieszkańców będzie potrzebny jeden urzędnik. Tym samym w całym kraju ma ich być 2595.

d3bli94

Teraz PKW musi ocenić, czy kandydaci spełniają wymogi formalne. Jeśli tak będzie, dostaną powołanie na urzędników wyborczych.

Co jednak z gminami, w których brakuje zgłoszeń? Krajowe Biuro Wyborcze zaznacza, że liczba urzędników może zostać zwiększona w uzasadnionych przypadkach - wyjaśnia Radio Zet.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Kamiński o prezesie PiS. "Całkowicie utracił kontrolę"

d3bli94

Podziel się opinią

Share
d3bli94
d3bli94
Więcej tematów