Trwa ładowanie...

PKW zmniejszyła liczbę urzędników wyborczych. Koniec naboru

Państwowa Komisja Wyborcza ograniczyła liczbę urzędników wyborczych o ponad połowę. To efekt niewielkiej liczby zgłoszeń chętnych do pracy podczas jesiennego głosowania. Minął właśnie termin składania dokumentów przez kandydatów.

Share
PKW zmniejszyła liczbę urzędników wyborczych. Koniec naboruŹródło: WP.PL
d3gdmb7

Początkowo PKW chciała, aby Korpus Urzędników Wyborczych liczył 5,5 tys. osób. Jednak mimo dwukrotnego przesuwania terminu naboru oraz wprowadzenia zasady, aby w trzecim terminie kandydatów wyznaczali przełożeni, zgłosiło się tylko 3588 osób. Są jednak też gminy, gdzie nie zgłosił się nikt. To m.in. dlatego, że urzędnik musi pracować poza miejscem swojego zamieszkania.

Stąd zmiana uchwały PKW i wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym w gminach do 50 tys. mieszkańców będzie potrzebny jeden urzędnik. Tym samym w całym kraju ma ich być 2595.

Teraz PKW musi ocenić, czy kandydaci spełniają wymogi formalne. Jeśli tak będzie, dostaną powołanie na urzędników wyborczych.

d3gdmb7

Co jednak z gminami, w których brakuje zgłoszeń? Krajowe Biuro Wyborcze zaznacza, że liczba urzędników może zostać zwiększona w uzasadnionych przypadkach - wyjaśnia Radio Zet.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Kamiński o prezesie PiS. "Całkowicie utracił kontrolę"

d3gdmb7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gdmb7
Więcej tematów