Trwa ładowanie...

PKW odrzuciła sprawozdanie SLD-UP

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe koalicji SLD-Unia Pracy z kampanii do Parlamentu Europejskiego - wynika z uchwały Komisji. SLD zapowiada, że odwoła się od tej decyzji. Jeśli Sąd Najwyższy podtrzyma decyzję PKW, skutkiem może być utrata nawet 80 tys. złotych.

Share
PKW odrzuciła sprawozdanie SLD-UP
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d2g8ezx

Sprawozdania PO, PiS i PSL zostały przez PKW przyjęte; sprawozdanie KNP - przyjęte z uchybieniami.

W uchwale PKW w sprawie sprawozdania SLD-UP napisano, że komitet wyborczy koalicji SLD-UP pozyskał z naruszeniem przepisów 12 tys. 915 zł. Był to zadatek wpłacony przez SLD w czerwcu 2013 r. na wynajem Sali Kongresowej w ramach kampanii wyborczej - Sejmiku Kobiet Lewicy. Komitet nie dokonał zwrotu tych środków na rzecz partii, co oznacza, że przyjął on od partii korzyść majątkową.

d2g8ezx

Od postanowienia PKW pełnomocnikowi finansowemu koalicyjnego komitetu wyborczego SLD-UP przysługuje prawo wniesienia skargi do Sądu Najwyższego w terminie 14 dni od doręczenia postanowienia. Sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski poinformował, że SLD odwoła się od tej decyzji.

SLD może stracić prawie 39 tys. zł z subwencji; o taką samą kwotę może zostać pomniejszona dotacja dla koalicyjnego komitetu SLD-UP; łącznie chodzi o niemal 80 tys. zł.

Komitetom wyborczym, które uzyskały mandaty, przysługuje prawo do dotacji podmiotowej. Warunkiem otrzymania całości dotacji jest przyjęcie przez PKW sprawozdania finansowego z kampanii.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeśli Państwowa Komisja Wyborcza odrzuca sprawozdanie finansowe a Sąd podtrzymuje tę decyzję, dotacja pomniejszona zostaje o kwotę stanowiącą równowartość trzykrotności wysokości środków pozyskanych lub wydatkowanych z naruszeniem przepisów.

d2g8ezx

O tym, o ile zostanie pomniejszona dotacja SLD, a o ile UP - jeśli Sąd Najwyższy podtrzyma postanowienie PKW - zadecyduje Ministerstwo Finansów - poinformowano w Krajowym Biurze Wyborczym. W umowie zawiązującej koalicję wyborczą SLD-UP partie ustaliły proporcje podziału dotacji podmiotowej: 90 proc. dla Sojuszu i 10 proc. dla Unii.

Pomniejszeniu ulega nie tylko dotacja podmiotowa, lecz również subwencja - w przypadku odrzucenia przez PKW sprawozdania zostaje ona pomniejszona również o kwotę stanowiącą równowartość trzykrotności wysokości środków pozyskanych lub wydatkowanych z naruszeniem przepisów - w przypadku SLD byłoby to prawie 39 tys. zł. Unia Pracy nie pobiera subwencji.

W wyborach do europarlamentu w maju 2014 r. PO i PiS uzyskały po 19 mandatów, koalicja SLD-UP - 5 mandatów, PSL i Kongres Nowej Prawicy - po 4 mandaty. PO w sprawozdaniu finansowym wykazała wydatki w kwocie 17 mln 828 tys. zł, PiS - 16 mln 795 tys. zł. Komitet koalicji SLD-UP wydał na kampanię 5 mln 475 tys. zł, PSL - 4 mln 157 tys. zł, a Nowa Prawica - 573 tys. zł.

SLD i Unia Pracy blisko współpracowały od kilkunastu lat. Razem wystartowały w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 r. W styczniu UP zerwała współpracę z SLD, bo w jej ocenie Sojusz łamał postanowienia koalicyjne. UP w majowych wyborach prezydenckich popiera własną kandydatkę, wicemarszałek sejmu Wandę Nowicką, a w jesiennych wyborach parlamentarnych nie wyklucza samodzielnego startu.

d2g8ezx

Podziel się opinią

Share
d2g8ezx
d2g8ezx
Więcej tematów