PKW oceniła i przyjęła sprawozdania finansowe partii politycznych
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) oceniła
sprawozdania finansowe partii politycznych za rok 2005 -
poinformował radca prawny w Krajowym Biurze
Wyborczym Radomir Wasilewski. Sprawozdania wszystkich partii
znajdujących się w parlamencie zostały przyjęte.
25.07.2006 | aktual.: 25.07.2006 15:47
Według Wasilewskiego, PKW bez zastrzeżeń przyjęła sprawozdania PO, PiS i SLD. Sprawozdania Samoobrony, LPR i PSL, również przyjęte, zawierały jednak pewne uchybienia. Wasilewski wyjaśnił, że dotyczą one przede wszystkim form wpłat na Fundusz Wyborczy, a także dopuszczalnego ustawowo limitu tych wpłat.
Spośród partii pozostających poza parlamentem, PKW przyjęła także (z uchybieniami) sprawozdanie SdPl.
Jak wynika z komunikatu PKW z 5 czerwca 2006 roku, do złożenia sprawozdań o źródłach pozyskania środków finansowych zobowiązanych było 88 partii, które figurują w ewidencji partii politycznych prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie. 69 spośród nich - jak podaje komunikat - złożyło swe sprawozdania w ustawowym terminie. 5 z nich dokonało tego po upływie ustawowego terminu, natomiast 14 z nich nie złożyło sprawozdań w ogóle.
Dokumenty złożone przez partie i komitety wyborcze są sprawdzane przede wszystkim pod kątem ich zgodności z ustawą o partiach politycznych i przepisach antykorupcyjnych.
Z ustawy o partiach politycznych wynika, że w sprawozdaniach finansowych partii podawane są informacje o tym skąd i ile pieniędzy uzyskały w danym roku. Zawiera też dane o wpływach na fundusz wyborczy i wydatkach tego funduszu. Do sprawozdania dołączana jest też informacja o wykorzystaniu subwencji budżetowej - dotyczy to tych ugrupowań, które ją otrzymały.