PKW nie zarejestrowała komitetu Ruch Patriotyczny
Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła
zarejestrowania komitetu wyborczego wyborców Ruch Patriotyczny,
który złożył zawiadomienie o zamiarze wystawienia kandydatów na
parlamentarzystów w nadchodzących wyborach - poinformowano w Krajowym Biurze Wyborczym.
Pod koniec maja PKW wezwała pełnomocnika komitetu wyborczego wyborców Ruch Patriotyczny do usunięcia wad zgłoszenia. Chodziło o to, że nazwa tego komitetu była identyczna z nazwą istniejącej od niedawna, ale zarejestrowanej już partii politycznej, której szefem jest Jan Olszewski, a rzecznikiem Antoni Macierewicz.
Pełnomocnik komitetu wyborczego wyborców miał 5 dni na usunięcie wady. Nie uczynił tego w wymaganym terminie i dlatego PKW podjęła uchwałę o odmowie przyjęcia zawiadomienia o zamiarze zgłoszenia przez ten komitet kandydatów w wyborach parlamentarnych.
Do tej pory Komisja zarejestrowała pięć komitetów, które zawiadomiły ją o zamiarze wystawienia kandydatów na posłów i senatorów. Są to komitety: LPR, PiS, PO, Polskiej Partii Narodowej oraz Ruchu Obrony Bezrobotnych.
Na decyzję PKW czeka komitet wyborczy partii Inicjatywa RP. Partia ta powstała w maju 2004 roku w Łodzi. Założyli ją byli działacze łódzkiej Samoobrony. Ma to być ugrupowanie centroprawicowe; RP w nazwie oznacza Rozsądnych Polaków. Jej szefem jest Zbigniew Łuczak, radny sejmiku wojewódzkiego, wcześniej przewodniczący Samoobrony w Łodzi. Niedawno do partii Inicjatywa RP wstąpił poseł Waldemar Borczyk, wykluczony w ubiegłym roku z Samoobrony.
W wyborach parlamentarnych kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać komitety wyborcze partii politycznych, koalicji partyjnych i komitety wyborcze wyborców. Najpierw trzeba zarejestrować w PKW komitet. Komitety wyborcze partii mają czas do 6 sierpnia na zawiadomienie PKW o zamiarze zgłoszenia kandydatów na posłów lub na senatorów.
Do tego samego dnia pełnomocnicy komitetów koalicyjnych i komitetów wyborców muszą zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu. Do zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców należy dołączyć 1000 podpisów z poparciem.
Jeśli zawiadomienie złożone w PKW spełnia wymogi ordynacji, Komisja rejestruje komitet wyborczy w ciągu 3 dni od otrzymania tego zawiadomienia. Natomiast jeśli zawiadomienie ma wady, pełnomocnik komitetu wyborczego ma 5 dni - od momentu zwrócenia się do niego przez PKW - na ich usunięcie.
Jeżeli tego nie zrobi, Komisja odmówi zarejestrowania komitetu. Pełnomocnik może zaskarżyć do Sądu Najwyższego postanowienie PKW.