PolskaPKW nie zarejestrowała komitetu Olechowskiego

PKW nie zarejestrowała komitetu Olechowskiego

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 13 komitetów w wyborach prezydenckich - poinformował przewodniczący PKW Stefan Jaworski. Jednocześnie PKW odmówiła rejestracji sześciu komitetów. Cztery komitety wezwała do uzupełnienia dokumentów, w tym - komitet Andrzeja Olechowskiego.

PKW nie zarejestrowała komitetu Olechowskiego
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Do poniedziałku, kiedy to upływał termin zawiadamiania PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do Komisji zgłosiły się 22 komitety. We wtorek drogą pocztową nadeszło zgłoszenie jeszcze jednego.

PKW zarejestrowała komitety: Janusza Korwin-Mikkego, Krzysztofa Mazurskiego, Gabriela Janowskiego. W poniedziałek podjęła uchwały o rejestracji komitetów: Waldemara Pawlaka, Kornela Morawieckiego, Andrzeja Leppera, Marka Jurka, Bogusława Ziętka, Bronisława Komorowskiego, Romana Sklepowicza, Grzegorza Napieralskiego, Zdzisława Podkańskiego i Jarosława Kaczyńskiego.

Komisja zwróciła się do czterech komitetów o uzupełnienie dokumentów wymaganych do rejestracji; chodzi o komitety: Andrzeja Olechowskiego, Bogdana Szpryngiela, Ludwika Wasiaka i Józefa Wójcika. Pełnomocnicy komitetów wyborczych mają trzy dni na usunięcie wskazanej przez PKW wady zgłoszenia.

Zgłoszenia sześciu komitetów wyborczych zostały przez PKW odrzucone: Bartłomieja Kurzeji, Dariusza Kosiura, Pawła Soroki, Zdzisława Jankowskiego, Waldemara Urbanowskiego i Pawła Pietrzyka, który nadesłał zgłoszenie we wtorek drogą pocztową. Jak poinformował przewodniczący PKW, przyczyną odmowy rejestracji tych komitetów był brak wymaganej liczby tysiąca podpisów. Zgodnie z przepisami wyborczymi do zgłoszenia komitetu wyborczego dołączone musi być m.in. tysiąc podpisów z poparciem dla kandydata.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki powiedział, że w przypadku zgłoszenia komitetu wyborczego Andrzeja Olechowskiego zabrakło dokładnych danych dotyczących miejsca pracy. - Pan Olechowski podał, że wykonuje zawód: samodzielną działalność gospodarczą, natomiast nie podał miejsca, gdzie wykonuje tę działalność. Skoro prowadzi działalność, w zgłoszeniu komitetu powinna zostać podana siedziba - powiedział Czaplicki.

W przypadku trzech pozostałych komitetów, PKW wezwała również do uzupełnienia danych kandydata dotyczących m.in. miejsca zamieszkania czy miejsca pracy.

Zgodnie z ordynacją wyborczą, jeżeli zgłoszenie przedstawione przez komitet ma wady, PKW niezwłocznie wzywa pełnomocnika komitetu do ich usunięcia w ciągu 3 dni. Jeśli wady nie zostaną usunięte w tym terminie, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu. Postanowienie PKW, wraz z uzasadnieniem, doręcza się niezwłocznie pełnomocnikowi.

Wyjaśniona została też poniedziałkowa pomyłka - informowano wówczas, że zgłosił się komitet Krzysztofa Sadurskiego - tymczasem jest on pełnomocnikiem wyborczym komitetu Zdzisława Podkańskiego.

Podjęcie przez PKW uchwały o rejestracji komitetu wyborczego to kolejny krok na drodze do rejestracji kandydata w wyborach prezydenckich, które odbędą się 20 czerwca. Komitety, które zostały zarejestrowane przez PKW mają teraz czas do 6 maja do północy, na zebranie 100 tys. podpisów z poparciem i zarejestrowanie kandydata.

Obywatel, który chce udzielić swojego poparcia konkretnemu kandydatowi, powinien podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i złożyć podpis. Podpisy będą weryfikowane i liczone przez specjalnych rachmistrzów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (588)