Trwa ładowanie...
d2xxir7
zasady
07-09-2001 13:18

PKW: jak głosujemy w kraju

Wszystkie osoby, które chcą głosować poza miejscem
zamieszkania powinny najpóźniej do 13 września złożyć w miejscu,
gdzie czasowo przebywają, wniosek o dopisanie do spisu wyborców -
przypomina Państwowa Komisja Wyborcza.

d2xxir7
d2xxir7

Dotyczy to wyborców zameldowanych na pobyt czasowy i tych, którzy przebywają poza miejscem zamieszkania, a chcą wziąć udział w głosowaniu. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców składa się w organie ewidencji ludności w urzędzie gminy, na terenie której czasowo przebywa wyborca.

Także osoby nigdzie nie zamieszkałe, które chcą głosować, mogą do 13 września złożyć wniosek o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania, w miejscu gdzie przebywają.

Udział w głosowaniu poza miejscem zamieszkania jest również możliwy na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które wyborca może otrzymać w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania. O wydanie takiego zaświadczenia musi się zwrócić najpóźniej do 21 września.

Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie do głosowania w kraju lub za granicą.

d2xxir7

Żołnierze pełniący zasadniczą lub okresową służbę wojskową są na swój wniosek - złożony najpóźniej do 9 września - dopisywani do spisu wyborców w miejscowości, gdzie pełnią służbę.

Osoby niepełnosprawne mogą głosować w wybranym przez siebie obwodzie dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, na obszarze gminy gdzie stale mieszkają. Wniosek do urzędu gminy o dopisanie do tak wybranego obwodu należy złożyć do 13 września.

Wyborcy przebywający w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, w zakładach karnych i aresztach śledczych znajdą się w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów utworzonych w tych jednostkach.

Osoby, które znajdą się tam w przeddzień lub w dniu wyborów będą mogły głosować w tych jednostkach, jeśli wcześniej zaopatrzą się w zaświadczenie o prawie do głosowania.

d2xxir7

Ponadto PKW podkreśla, że warunkiem udziału w głosowaniu jest wpisanie nazwiska wyborcy w spisie wyborców, które sporządzają urzędy gmin. W dniu wyborów komisje obwodowe dopisują do spisu jedynie tych, którzy mają zaświadczenie o prawie do głosowania.

Komisja może dopisać także te osoby, które zostały pominięte w spisie jeśli udokumentują, iż stale zamieszkują na terenie danego obwodu lub stale zamieszkują za granicą. (mon)

d2xxir7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xxir7
Więcej tematów