PKK ogłasza rozwiązanie. Koniec konfliktu z Turcją?
Kurdystańska Partia Pracujących (PKK) ogłosiła rozwiązanie i rozbrojenie. Zadeklarowała również, że zakończy trwający od czterech dekad konflikt z Turcją. Decyzja została ogłoszona w poniedziałek przez związaną z grupą agencję Firat.
Co musisz wiedzieć?
- PKK ogłosiła plany rozwiązania i rozbrojenia, co może zakończyć trwający od czterech dekad konflikt z Turcją.
- Decyzja została ogłoszona, w ramach nowej inicjatywy pokojowej z Ankarą.
- Kongres partii odbył się w północnym Iraku, co było kluczowym krokiem w kierunku podjęcia tej decyzji.
Historyczna decyzja
Kurdystańska Partia Pracujących (PKK) ogłosiła, że planuje się rozwiązać i rozbroić. To historyczne posunięcie ma na celu zakończenie czterech dekad konfliktu z Turcją. Decyzja ta jest częścią szeroko zakrojonej inicjatywy pokojowej, mającej na celu zakończenie długotrwałego konfliktu, który kosztował życie ok. 40 tys. osób i wpłynął na stabilność regionu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potężna eksplozja na froncie. Rosjanie stracili sprzęt za miliony
"Oceniliśmy, że nasza walka zatrzymała politykę unicestwiania naszego ludu, doprowadziła kwestię kurdyjską do punktu rozwiązania jej poprzez politykę demokratyczną i w tym względzie wypełniliśmy naszą historyczną misję" - napisała PKK w komentarzu do majowego kongresu.
"Na tej podstawie postanowiliśmy rozwiązać strukturę organizacyjną PKK i zakończyć metodę walki zbrojnej" - wyjaśniła.
Omer Celik, rzecznik rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, napisał w mediach społecznościowych, że "implementacja postanowień PKK będzie miała kluczowe znaczenie". - Proces rozwiązania grupy będzie dokładnie monitorowany przez instytucje państwa - dodał.
Przeczytaj także: Atak na tureckiego polityka opozycji. Został uderzony w twarz
Co oznacza decyzja PKK dla Turcji?
Decyzja o rozwiązaniu PKK została ogłoszona zaledwie kilka dni po kongresie partii, który odbył się w północnym Iraku. PKK ogłosiła zawieszenie broni, odpowiadając na apel lidera Abdullaha Ocalana o samorozwiązanie organizacji. Rozwiązanie i rozbrojenie PKK może przynieść długo oczekiwany pokój w regionie, który przez lata był areną konfliktów.
PKK, uznawana za organizację terrorystyczną przez Turcję, UE i USA, od czterech dekad prowadzi rebelię przeciwko tureckiemu państwu. Walki, poza samą Turcją, prowadzono też w sąsiednich Iraku i Syrii. Schwytany w Kenii w 1999 roku Ocalan jest więziony na wyspie położonej na południe od Stambułu.
Część tureckich komentatorów zwróciła uwagę na to, że poprzez rozpoczęcie procesu pokojowego prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan chce pozyskać poparcie kurdyjskich deputowanych dla wprowadzenia zmian w konstytucji, umożliwiających przedłużenie jego władzy. Obecna kadencja Erdogana na stanowisku głowy państwa - według obowiązujących przepisów - jest ostatnią. Kolejne wybory prezydenckie zaplanowano na 2028 rok.
Źródło: Aljazeera, New Sky, PAP