PIT 2024. Można już rozliczać podatek za 2023 rok. O tym warto wiedzieć
Od czwartku 15 lutego podatnicy mogą rozliczyć deklaracje PIT za 2023 rok. Dokumenty można przesłać za pomocą usługi Twój e-PIT, jak i złożyć w formie papierowej. O czym należy pamiętać, składając rozliczenie podatkowe za poprzedni rok? Jak przesłać PIT przez internet?
Początek roku tradycyjnie jest okresem rozliczeń podatkowych. Tych podatnicy powinni dokonać w odpowiednim terminie - pomiędzy 15 lutego a 30 kwietnia. Wstępnie wypełnione deklaracje PIT są dostępne w usłudze Twój e-PIT. Ta jest obecnie najpopularniejszą formą przesyłania deklaracji podatkowych. "W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6 proc. złożyli w wersji papierowej" - przekazało Ministerstwo Finansów.
Twój e-PIT 2024. Jak złożyć deklarację podatkową przez internet?
Osoby, które chcą złożyć deklaracje podatkowe PIT za 2023 rok za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, powinny wybrać wspomnianą usługę spośród dostępnych na rządowej stronie podatki.gov.pl. Następnie należy zalogować się do systemu - do dyspozycji podatników jest pięć opcji logowania: identyfikacja za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodu, aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej oraz danych podatkowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Akcja PIT startuje. Masz czas do 30 kwietnia. "Można nie zrobić nic"
Wstępnie wypełniona deklaracja PIT za 2023 rok dostępna będzie w zakładce "bieżące dokumenty". Co ważne, niektóre przysługujące ulgi oraz odliczenia mogą nie zostać w niej zawarte - w takim wypadku podatnik będzie musiał wskazać je samodzielnie. Wśród informacji udostępnionych w systemie e-PIT znajdzie się natomiast wysokość ewentualnego zwrotu podatku lub niedopłaty.
W tym miejscu warto również sprawdzić, czy dokumenty przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zostały wypełnione poprawnie i nie zawierają błędów - na przykład błędnego numeru konta, danych podatnika czy adresu. Jeżeli dane dostępne w deklaracji zgadzają się, podatnik może je zaakceptować i złożyć deklarację.
W systemie Twój e-PIT możliwe jest również dokonanie zmian w formularzu. Osoby, które będą chciały zmienić dane, sposób rozliczenia czy inne, zawarte w deklaracji informacje, w odpowiednim oknie przeglądarki zostaną przeprowadzone przez cały proces. Po zmianie, podatnik może zaakceptować dane i przesłać deklarację do urzędu skarbowego. Możliwe jest również odrzucenie formularza PIT i skorzystanie z innej opcji rozliczeń - na przykład składając papierową deklarację w Urzędzie Skarbowym.
Twój PIT 2024. Jakie deklaracje?
Możliwość złożenia deklaracji przez internet przysługiwała dotychczas osobom rozliczającym podatki za pomocą części formularzy. Ministerstwo Finansów w 2024 roku zapewniło taką możliwość dodatkowej grupie podatników. Chodzi o osoby, prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej (również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą), które od 2024 roku będą mogły rozliczać się w formularzach: PIT-36L, PIT-28 i PIT-36.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Rozliczenie PIT. Kiedy zwrot podatku?
Wybór formy rozliczenia podatku za 2023 rok przez internet nie tylko upraszcza proces składania dokumentów, ale również wpływa na termin zwrotu ewentualnej nadpłaty zaliczek. Jak informuje resort finansów, osoby, które rozliczą się elektronicznie, na zwrot podatku poczekają maksymalnie 45 dni. W przypadku rozliczeń za pomocą papierowych formularzy, termin ten wydłuża się do 3 miesięcy.
Ostateczny termin składania deklaracji podatkowych PIT mija 30 kwietnia 2024. Co ważne, dokumenty, wobec których podatnicy do tego czasu nie podejmą żadnych działań, a więc nie zaakceptują bądź nie odrzucą przygotowanych formularzy, zostaną automatycznie zaakceptowane przez system. Dotyczy to jednak wyłącznie zeznań PIT-37 i PIT-38. Natomiast deklaracje PIT-28, PIT-36 oraz PIT36L nie podlegają automatycznej akceptacji.