Trwa ładowanie...
sondaż

PiS przejmie też sejmiki. Najnowszy sondaż

PiS wygra w wybory do sejmików w 10 na 16 województw, a koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej tylko w czterech - wynika z sondażu IBRiS zleconego przez SLD. Tym samym partia rządząca odbiła 7 województw, w których poprzednio wygrała PO-PSL.

Share
PiS przejmie też sejmiki. Najnowszy sondaż
Źródło: Forum, Fot: Mateusz Włodarczyk
d3htvtj

Sondaż powstał na podstawie odpowiedzi aż 16 tysięcy osób - po 1000 w każdym województwie. Powstał w kwietniu na zlecenie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a jego szef udostępnił wyniki portalowi okopress.pl.

Badanie pokazuje, że największe poparcie PiS ma na Podkarpaciu (44 proc.) i w Świętokrzyskiem (42 proc.). Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrywa również w woj. lubelskim (39 proc.), na Mazowszu, Podlasiu i w Małopolsce (po 38 proc.). Pewnym zaskoczeniem jest też wysoki wynik i wygrana w Wielkopolsce (34 proc.) i na Śląsku (33 proc.).

d3htvtj

Koalicja Obywatelska, czyli sojusz PO z Nowoczesną, miałaby szanse rządzić tylko w czterech sejmikach - na Dolnym Śląsku (35 proc.), w województwach pomorskim (36 proc.), lubuskim (31 proc.) i opolskim (29 proc.). Gdyby koalicja została poszerzona o PSL i SLD, to opozycja mogłaby dodatkowo liczyć na przejęcie Pomorza Zachodniego i Warmińsko-Mazurskiego.

Zobacz też: Gdy jest upał, przysługują ci specjalne prawa w pracy

Tak wyraźnej przewagi PiS "w terenie" dawno nie było. Z sondażu wynika, że partia rządząca umocniła się w pięciu regionach, w których wygrała w poprzednich wyborach, ale i przejęła siedem sejmików, w których obecnie rządzi koalicja PO-PSL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3htvtj

Podziel się opinią

Share
d3htvtj
d3htvtj
Więcej tematów