Trwa ładowanie...

PiS pogrąży referendum Andrzeja Dudy. "Chcą pokazać, że prezydent niewiele może"

Czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości są przeciwni referendum konstytucyjnemu, które chce zorganizować Andrzej Duda. Partia obawa się niskiej frekwencji, co byłoby ciosem dla prezydenta, jak i ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego.

Share
PiS pogrąży referendum Andrzeja Dudy. "Chcą pokazać, że prezydent niewiele może"
Źródło: East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek
d1cdart

Reakcje polityków PiS na pomysł Andrzeja Dudy ws. referendum konstytucyjnego są sceptyczne. "Idea jest słuszna, termin nieszczęśliwy" - mówią zgodnie. To jednak przykrywka, bo referendum nikt nie chce. Prawo i Sprawiedliwość obawia się niskiej frekwencji, co miałoby uderzyć w prezydenta i dalej w partię - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

We wtorek wnioskiem ma zająć się Senat. Stanisław Karczewski zapowiada, że decyzja zapadnie szybko. Do głosowania ma dojść najpóźniej w środę rano. PiS zamierza zarządzić dyscyplinę partyjną. - My nie będziemy za bardzo krytykować wniosku, a prezydent jego odrzucenia - mówi "DGP" jeden z polityków PiS.

d1cdart

"Rzeczpospolita" dodaje, że odrzucenie wniosku Dudy jest bardzo prawdopodobne. Prawo i Sprawiedliwość nie będzie chciało zaogniać konfliktu z głową państwa, a "odrzucenie wniosku ma mieć niekonfrontacyjny przebieg".

Nieudane referendum ma też zmniejszyć szansę Andrzeja Dudy, jako kandydata PiS w nadchodzących wyborach prezydenckich. Pomysł jest też krytykowany przez opozycję i przy niskiej frekwencji mogłaby to ogłosić jako sukces. To także uderzyłoby w prezydenta i partię.

Zobacz także: Jacek Żakowski: przestańmy udawać, że parlament coś znaczy

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"/"Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1cdart

Podziel się opinią

Share
d1cdart
d1cdart
Więcej tematów