Trwa ładowanie...
pis

PiS nie jest już wszechwładne. Niemiecka prasa o sytuacji w Polsce

Tomasz Grodzki i jego zwycięstwo w głosowaniu na marszałka Senatu rozbudziły nadzieje polskiej opozycji - piszą niemieckie gazety. Podkreślają, że wybór kandydata opozycji wcale nie był czymś oczywistym.

Share
PiS nie jest już wszechwładne. Niemiecka prasa o sytuacji w Polsce
Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d3w8ybl

"PiS, rozpieszczone zwycięstwami wyborczymi od 2015 roku, a tym razem nawet zwiększeniem liczby głosów, nie chciało pogodzić się z tym, że straciło Senat" - pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Jak dodaje, najpierw próbowano prawnie podważyć wyniki wyborów w sześciu okręgach, zaś potem przekonać kilkoro senatorów opozycji do zmiany frakcji, oferując stanowiska.

Próby politycznej korupcji

"Pierwszym, który przełamał milczenie o tej próbie politycznej korupcji, był Grodzki, lekarz ze Szczecina" - odnotowuje gazeta. "Ta otwartość, jak również fakt, że Grodzki nie jest osobą, która polaryzuje, przekonały szefa liberalnej Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę do zaproponowania kandydatury profesora medycyny na funkcję marszałka Senatu" - dodaje.

d3w8ybl

"Opozycja ma nadzieję, że rządzący PiS nie będzie już w stanie przepychać ustaw w ciągu jednego dnia" - dodaje "FAZ". "Nagle Senat, który ma być 'izbą refleksji', dostał szansę, by wywiązać się z tej przypisanej mu roli. Grodzki zachęcał senatorów, by pokazali, że w Polsce można uprawiać politykę normalnie, przyzwoicie, rzeczowo i mając na względzie dobro Polek i Polaków".

Zobacz też: Aleksander Kwaśniewski o Sejmie i Senacie. "Oczekuję, że ta kadencja będzie lepsza"

Niemiecki dziennik ocenia też, że równie ważne były sygnały, wysłane przez prezydenta Andrzeja Dudę. "W trakcie inauguracji nowego parlamentu wygłosił względnie pojednawcze przemówienie, podał dłoń przedstawicielom wszystkich frakcji i powitał - choć z opóźnieniem - byłego prezydenta z lewicy Aleksandra Kwaśniewskiego. To, że takie gesty uważa się za wyjątkowe, pokazuje, jak głębokie są podziały polityczne w Polsce" - wskazuje "FAZ".

Powrót do rzetelnej pracy

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" pisze z kolei, że od końca 2015 roku, kiedy to PiS uzyskał większość w obu izbach polskiego parlamentu, Senat, kierowany przez PiS-owskiego marszałka Stanisława Karczewskiego przegłosowywał wszystkie uchwalone przez Sejm ustawy, "często w ekspresowym tempie, naruszając reguły". "I PiS chciał, by tak zostało. Dlatego próbował skusić Tomasza Grodzkiego i innych opozycyjnych senatorów ministerialnymi funkcjami. Na próżno" - relacjonuje "SZ".

d3w8ybl

Odnotowuje, że Grodzki zapowiedział, iż od zaraz w Polsce, a przynajmniej w Senacie znów odbywać się będzie normalna, należyta praca ustawodawcza, z prawdziwymi dyskusjami, pracą w komisjach i wysłuchaniami.

"Senat, uważany, za 'izbę reprezentacyjną narodu', cieszy się większym poważaniem niż Sejm Grodzki; może, tak jak prezydent czy szef rządu, zażądać czasu antenowego na wystąpienia w państwowej telewizji TVP. TVP jest pod ścisła kontrolą PiS, a o opozycji informuje często w tendencyjny sposób, a nawet posługując się zmyślonymi informacjami" - pisze "SZ".

Sygnał dla opozycji

"Nowy marszałek Senatu jest kandydatem kompromisowym, który wie, że musi blisko współpracować z innymi politykami, jeżeli chce coś osiągnąć. Ale nie wydał się przytłoczony wyzwaniami, związanymi z nową funkcją. Po wyborze powiedział, że szpital, którym kierował przez 18 lat miał dwa razy więcej pracowników, niż cała administracja polskiego Senatu" - dodaje "SZ".

d3w8ybl

Berlińska "Die Tageszeitung" pisze, że wybór kandydat opozycji na marszałka Senatu oznacza "przełamanie wszechwładzy rządzących narodowych populistów, którzy mieli dotąd absolutną większość w obu izbach parlamentu". "Wprawdzie opozycja ma w Senacie nieznaczną większość, ale głosowanie, w napięciu oglądane przez miliony widzów przed telewizorami, pokazało, że różne partie opozycyjne znów mają szansę wpływać na politykę" - ocenia "TAZ".

"Jeśli opozycyjni senatorowie także w przyszłości będą w stanie pokonać wszelkie przeszkody, to może im się udać przynajmniej wstrzymać PiS-owski demontaż demokracji, nasilające się ograniczenia wolności słowa i niszczenie trójpodziału władzy" - dodaje gazeta.

Anna Widzyk Deutsche Welle

d3w8ybl

Podziel się opinią

Share
d3w8ybl
d3w8ybl
Więcej tematów