Trwa ładowanie...
d21tf08

PiS nie chce sojuszu z Salvinim. Boi się "międzynarodówki nacjonalistów"

Matteo Salvini zabiega o powstanie w przyszłym Parlamencie Europejskim szerokiego prawicowego frontu. Należący do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów PiS dystansuje się od tego nacjonalistycznego sojuszu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Matteo Salvini nie zdołał namówić PiS do współpracy
Matteo Salvini nie zdołał namówić PiS do współpracy (PAP)
d21tf08

"Chcemy utworzyć w Parlamencie Europejskim pierwszą, największą frakcję. Naszym celem jest wygranie wyborów i zmiana reguł obowiązujących w Europie" - zapowiedział Matteo Salvini na niedawnym spotkaniu prawicowo-nacjonalistycznych partii w Mediolanie.

Jak pisze Thomas Gutschker w niedzielnym wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAS), celem Salviniego jest powstanie "międzynarodówki nacjonalistów".

W spotkaniu w Mediolanie oprócz jego Ligi uczestniczyła Alternatywa dla Niemiec (AfD) oraz partie z Danii i Finlandii. W tym tygodniu do sojuszu dołączyły Wolnościowa Partia Austrii (FPOe) oraz partia z Estonii. "Chodzą słuchy, że w przyszłym tygodniu przyłączy się Marine Le Pen” – czytamy w "FAS".

d21tf08

Zobacz także: Nauczycieli z liceum, w którym uczyła Agata Duda o kulisach jej wizyty w szkole

Szef niemieckiej AfD Juergen Meuthena powiedział "FAS", że nowy sojusz będzie "magnesem" przyciągającym wszystkie prawicowe siły w Europie.

d21tf08

Sojusz Salviniego magnesem dla europejskiej prawicy

Jak twierdzi, po wyborach do PE w maju, dwie z istniejących obecnie prawicowych frakcji przestaną istnieć, a zamiast nich powstanie jedna grupa. Niemiecki polityk ma nadzieję, że trzecia frakcja też przyłączy się do sojuszu Salviniego. Ma na myśli frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), założoną w 2009 roku przez brytyjskich torysów.

Jak podkreśla "FAS", ze względu na Brexit, we frakcji EKR panuje duży niepokój. Bez brytyjskich konserwatystów jedynym filarem tego klubu pozostałby PiS.

Gutschker pisze, że kierownictwo klubu próbowało we wtorek (9.04.2019) uspokajać pozostałych europosłów. "Nie przejdziemy do sojuszu Salviniego. Współpraca nie wchodzi w rachubę chociażby z powodu bliskich relacji z Putinem i Rosją” – cytuje "FAS" anonimowych przedstawicieli Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

d21tf08

Konserwatyści z EKR nie chcą Salviniego

"Podczas posiedzenia klubu widoczny był "szeroki sprzeciw wobec projektu Salviniego" - powiedział niemiecki europoseł Bernd Lucke.

Lucke demonstracyjnie dystansuje się od sojuszu Salviniego, który określa mianem frakcji "radykalnie antyunijnej". Salvini będzie agitował "przeciwko migracji i uchodźcom, przeciwko islamowi, przeciwko wolnemu handlowi i będzie wspierał Rosję" - ostrzega Lucke.

d21tf08

Bez programu Sojusz Salviniego nie będzie miał wspólnego programu wyborczego. "Każda partia prowadzi swoją narodową kampanię i stara się zdobyć jak najwięcej głosów" – wyjaśnia Meuthen. Planowany jest jedynie wspólny wiec wyborczy w Mediolanie.

"FAS" przewiduje, że po wyborach w PE powstaną dwie prawicowe frakcje - "większa i bardziej radykalna wokół Salviniego i Le Pen oraz mniejsza, bardziej umiarkowana wokół PiS". Liczba prawicowych eurodeputowanych powiększy się zapewne o około 20, jednak nie wystarczy to, by zmienić reguły w Europie. Chadecy, liberałowie i socjaldemokraci zachowają decydującą większość – konkluduje Gutschker w "FAS”.

Jacek Lepiarz

Zobacz także: Niemiecka prasa: fiasko spotkania międzynarodówki nacjonalistów
Zobacz także: Służby ostrzegają: Rosja chce wpływać na wybory

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21tf08

Podziel się opinią

Share
d21tf08
d21tf08
Więcej tematów