Trwa ładowanie...
d3dm5dx

Sondaż. Podzielona opozycja bez szans z PiS

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla portalu onet.pl, partie opozycji mogą zagrozić PiS jedynie w ramach szerokiej koalicji. Jako osobne ugrupowanie, obok partii rządzącej, najlepiej wypada PO, które jednak traci do PiS ponad 20 punktów procentowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tylko zjednoczona opozycja stanowi zagrożenie dla PiS
Tylko zjednoczona opozycja stanowi zagrożenie dla PiS (PAP)
d3dm5dx

Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbyły się dziś, PiS mogłoby liczyć na 39,7 proc. poparcia, zaś PO jedynie na 17,3 proc. głosów. Na najniższym stopniu stanęłaby Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 7,9 proc. Do sejmu wszedłby także Kukiz'15 (6,1 proc.) oraz SLD, na który zagłosowałoby 5,2 proc. badanych.

WP.PL

Tuż pod progiem wyborczym wylądował PSL (4,7 proc.). W badaniu uwzględniono również partię KORWIN (3,4 proc.), Razem (1,9 proc), Nowoczesną (1,2 proc.) i Ruch Narodowy (0,9 proc.). 11,7 proc. respondentów nie wie, na kogo odda swój głos.

d3dm5dx

IBRiS zapytał biorących udział w badaniu również o to, czy zamierzają głosować w wyborach. 41,5 proc. osób "zdecydowanie" poszłoby do urn. "Raczej tak" odpowiedziało 11,8 proc. badanych. 15,1 proc. "raczej nie" weźmie udziału w wyborach, a aż 31 proc. "zdecydowanie nie" zagłosuje. 0,6 proc. respondentów wciąż nie wie czy poszłoby zagłosować.

- Porównując wyniki sondaży sejmowych, gdzie badamy osobno poszczególne partie tworzące Koalicję Europejską i sondaże do Parlamentu Europejskiego wyraźnie widać, że opozycja chcąc konkurować z PiS-em jest skazana na konsolidację. Taka formuła "drzewa oliwnego" czyli szerokie porozumienie ugrupowań bardzo różnych programowo i tożsamościowo, nie jest łatwe do utrzymania ze względu na fakt, że ich jedynym spoiwem jest postulat odsunięcia PiS od władzy - analizuje wyniki sondażu Marcin Duma, prezes IBRiS.

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dm5dx

Podziel się opinią

Share

d3dm5dx

d3dm5dx
Więcej tematów