Media dotarły do analizy. Będzie zwrot w sprawie PiS?
Niewystarczające do odrzucenia sprawozdania finansowego mogą okazać się zarzuty kierowane wobec komitetu Prawa i Sprawiedliwości - przekazuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na analizę Krajowego Biura Wyborczego.
Do dokumentu, na podstawie którego członkowie Państwowej Komisji Wyborczej mają podjąć uchwałę o przyjęciu lub odrzuceniu sprawozdania, dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W analizie mowa o naruszeniu dotychczasowej interpretacji zasad
Jak podaje "DGP", w treści raportu można przeczytać, że zakres kontroli sprawowanej przez PKW jest wyznaczony przepisami, zatem obejmuje wyłącznie działania komitetów wyborczych.
Eksperci wyjaśniają, że "działania podmiotów innych niż komitety wyborcze nie podlegają kontroli ani ocenie dokonywanej przez PKW, a ich analiza służyć może jedynie ustaleniu stanu faktycznego" i dodają, że "nie może być podstawą odrzucenia sprawozdania ani wskazania uchybienia obiektywny wpływ działań innego podmiotu na polepszenie szans wyborczych komitetu wyborczego, o ile działania te dokonywane były bez porozumienia z komitetem".
Zgodnie z treścią analizy, odrzucenie sprawozdania przez PKW z powodu uznania, że doszło do przyjęcia przez komitet PiS niedozwolonych korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym na zasadzie domniemania zgody mogłoby prowadzić do naruszenia dotychczasowej interpretacji "zasad wypracowanych przez ponad 20 lat sprawowania przez nią kontroli finansowania kampanii wyborczych, których zasadność potwierdza również orzecznictwo Sądu Najwyższego".
Państwowa Komisja Wyborcza bada obecnie sprawozdania finansowe komitetów z wyborów parlamentarnych z 2023 r. PKW zdecydowała o odroczeniu posiedzenia w sprawie tych sprawozdań do 31 lipca. Jak uzasadniono, powodem jest konieczność uzupełnienia zgromadzonych materiałów, by dokonać pogłębionej całościowej analizy.
Każdy komitet wyborczy, który wziął udział w wyborach parlamentarnych, musiał przedstawić Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdanie finansowe z kampanii wyborczej. PKW może przyjąć sprawozdanie finansowe bez zastrzeżeń, ze wskazaniem uchybień albo je odrzucić. Konsekwencją odrzucenia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego może być strata do 75 proc. dotacji podmiotowej, którą partia otrzymuje w związku ze zdobytymi mandatami oraz subwencji - także maksymalnie do 75 proc. jej wysokości.
Czytaj również: