Trwa ładowanie...
d339xjh
d339xjh

Piotr Pytel szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Premier Donald Tusk powołał pułkownika Piotra Pytla na stanowisko szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Nominację nowemu szefowi SKW wręczył minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak - poinformowało MON.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d339xjh

Wniosek o powołanie szefa SKW, złożony przez ministra obrony narodowej, pozytywnie zaopiniował prezydent Bronisław Komorowski oraz Kolegium ds. służb specjalnych i sejmowa komisja ds. służb specjalnych. Opinie te nie były wiążące dla Prezesa Rady Ministrów, ale są niezbędne do powołania szefa SKW.

Ppłk Pytel do tej pory pełnił obowiązki szefa SKW; zastąpił odwołanego w październiku gen. Janusza Noska. Wcześniej był dyrektorem zarządu operacyjnego SKW.

Gen. Nosek, kierujący SKW od lutego 2008 r., został odwołany przez premiera, bo w jego ocenie nie zapewniał cichego, skutecznego i bezkonfliktowego działania służby. Media podawały, że odwołanie Noska mogły mieć związek z konfliktem między nim a byłym już wiceszefem MON gen. Waldemarem Skrzypczakiem, który odpowiadał za zakupy sprzętu i uzbrojenia. W listopadzie zrezygnowali z pracy dwaj zastępcy Noska - płk Dariusz Pilarz i płk Maciej Hermel.

d339xjh

Siemoniak jako priorytetowe zadania dla SKW wymienia walkę z korupcją, ochronę kontrwywiadowczą i bezpieczeństwo teleinformatyczne. - Oczekuję od pułkownika Pytla, jeśli będzie powołany przez prezesa Rady Ministrów, aby ciężką pracą tworzył, jak najlepszy wizerunek tej służby - mówił w grudniu Siemoniak.

Pułkownik Piotr Pytel urodził się 4 kwietnia 1967 r. w Krakowie. Jest absolwentem Wydziału Filozoficznego (kierunek psychologia) na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1994-1999 pełnił służbę w Urzędzie Ochrony Państwa.

W latach 1999-2003 pracował w Generalnym Inspektoracie Celnym na stanowisku głównego specjalisty RIC Kraków. Od roku 2003 do 2008 pełnił służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 16 lipca 2008 r. rozpoczął służbę w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego. Pełnił kolejno funkcje: naczelnika Wydziału Współpracy Międzynarodowej w Gabinecie Szefa SKW, zastępcy dyrektora w Gabinecie Szefa SKW, a 1 stycznia 2011 r. został dyrektorem Zarządu Operacyjnego SKW.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju.

Biegle włada językiem rosyjskim i angielskim. Interesuje się psychologią, literaturą, uprawia czynnie sport. Jest żonaty, ma córkę.

d339xjh

Podziel się opinią

Share
d339xjh
d339xjh
Więcej tematów