"Pióropusz ciepła". Radykalna zmiana pogody w Europie. Padną rekordy
Europa już częściowo została pokryta "pióropuszem" gorącego powietrza. W niektórych krajach panują obecnie rekordowe temperatury, a to jeszcze nie koniec. Zaraz Brytyjczycy będą się cieszyć wyjątkowo ciepłymi dniami.
W Hiszpanii i Portugalii zarejestrowano w kwietniu rekordy temperatur na ten okres. W południowym mieście Hiszpanii, w Kordobie, w czwartek temperatura sięgnęła poziomu 38,8°C, pobijając poprzedni rekord 38,6°C ze wschodniego miasta Elche. W sąsiedniej Portugalii temperatura w centralnym mieście Mora osiągnęła w czwartek 36,9°C, bijąc rekord 36°C ustanowiony w kwietniu 1945 roku w północno-wschodnim mieście Pinhao, jak podała agencja pogodowa IPMA.
"Pióropusz" gorącego powietrza zaczął się nad północną Afryką i rozprzestrzenił się na Europę przez Półwysep Iberyjski. Teraz na rekordowe ciepło czeka Wielka Brytania.
Temperatury powyżej średniej
Według prognoz pogody 17 maja jako dzień w Wielkiej Brytanii termometry mają pokazywać najwyższą oczekiwaną w tym miesiącu temperaturę, czyli 21°C.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
13-latek nagle chwycił za kierownicę autobusu. Dramatyczny moment w USA
- Przewidujemy zablokowanie wysokiego ciśnienia, przez co prądy ciepła powrócą do Wielkiej Brytanii w kierunkach północnych, a niskie ciśnienie wystąpi blisko północy lub zachodu przez większość czasu, ale z okazjonalnymi okresami wyższego ciśnienia, zwłaszcza w dalszej części miesiąca - stwierdził prognosta Netweather, jak czytamy w "Express".
- Wygląda na to, że ten miesiąc będzie cieplejszy niż przeciętnie, być może z kilkoma dniami upałów pod koniec miesiąca - dodaje.
Chris Almond, zastępca głównego meteorologa w Met Office, również uważa, ze Brytyjczycy powinni spodziewać się wysokich jak na ten okres temperatur.
- Do piątku temperatury wzrosną, tak że w niektórych częściach Wielkiej Brytanii zobaczymy wartości około 18-21 stopni Celsjusza - powiedział ekspert.
Met Office zasugerowało, że rok 2023 będzie dziesiątym z rzędu rokiem, w którym temperatury osiągną co najmniej 1°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.