Pogoda długoterminowa. Nowa prognoza na drugą część majówki i weekend
Pierwsze dni długiego weekendu majowego upłynęły pod znakiem umiarkowanej i stabilnej pogody. W wielu regionach Polski świeciło słońce, a temperatura miejscami przekroczyła 20 stopni Celsjusza. Synoptycy nie mają jednak dobrych wieści - druga część majówki będzie pochmurna i deszczowa.
Po słonecznym i ciepłym początku tygodnia, pogoda w Polsce zacznie się zmieniać. Już we wtorek 2 maja do wielu regionów dotrą opady deszczu, a także burze. To wynik frontu atmosferycznego, przemieszczającego się z zachodu na wschód kraju. Kolejne dni nie przyniosą poprawy aury.
Pogoda na majówkę i weekend. Zachmurzenie i przymrozki
Wtorek, 2 maja będzie ostatnim ciepłym dniem tegorocznej majówki. Wskazania termometrów w samo południe osiągną od 9 stopni Celsjusza nad morzem, przez 13-14 stopni na Pomorzu Zachodnim, Warmii i Mazurach oraz części Mazowsza po maksymalnie 20-21 st. C na Podkarpaciu i w Małopolsce. W tym dniu w wielu regionach pojawią się również opady deszczu: początkowo na zachodzie kraju, a w godzinach popołudniowych również w centrum, na wschodzie oraz na południu. Miejscami mogą wystąpić także burze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jaka pogoda od poniedziałku? Mamy najnowszą prognozę IMGW
"Dziś rozwój burz możliwy jest w południowo-wschodniej połowie Polski, w drugiej połowie dnia. Związany będzie z obecnością strefy frontowej oraz strefy zbieżności. Burzom na tym obszarze towarzyszyć będą opady deszczu do około 15 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h" - ostrzega IMGW.
Środa 3 maja w całym kraju będzie znacznie chłodniejsza i mniej słoneczna. Na Warmii, Mazurach oraz Pomorzu o poranku mogą wystąpić przymrozki. Temperatura maksymalna osiągnie natomiast od 3 stopni Celsjusza na Podhalu, przez 10-11 nad Morzem i na Suwalszczyźnie po 13 st. C na Ziemi Lubuskiej. We środę opadów powinni spodziewać się przede wszystkim mieszkańcy południa Polski.
Pogoda długoterminowa na pierwszy tydzień maja. Temperatura będzie spadać
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od środy do końca tygodnia należy spodziewać się zachmurzenia z lokalnie występującymi rozpogodzeniami, a także przelotnych opadów deszczu. Druga część tygodnia oraz weekend będą również chłodne - zwłaszcza w nocy oraz o poranku, w trakcie których w wielu regionach mogą pojawić się przymrozki. W weekend średnia temperatura powietrza nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Synoptycy ostrzegają także przed wiatrem, który może osiągnąć prędkość do 65 km/h.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.