Pilne konsultacje z Niemcami i Francją. Będzie spotkanie w Warszawie
Radosław Sikorski podkreśla znaczenie Niemiec jako partnera i zapowiada spotkanie Trójkąta Weimarskiego w Warszawie oraz pilne konsultacje z Niemcami i Francją.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaznaczył, że mimo politycznych zawirowań w Niemczech, kraj ten pozostaje kluczowym partnerem dla Polski.
W kontekście upadku koalicji rządzącej w Niemczech, Sikorski zapowiedział spotkanie Trójkąta Weimarskiego, które odbędzie się w Warszawie w przyszłym miesiącu. Dodatkowo planowane są pilne konsultacje z partnerami z Niemiec i Francji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kryzys polityczny w Niemczech
W środę kanclerz Niemiec Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów Christiana Lindnera, lidera liberalnej FDP, co doprowadziło do wyjścia tej partii z koalicji. Obecnie rząd tworzą SPD i Zieloni, co oznacza, że jest to rząd mniejszościowy. Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu w Bundestagu zaplanowano na styczeń, jednak opozycja naciska na przyspieszenie tego terminu.
Kanclerz Olaf Scholz w swoim oświadczeniu publicznym obwinił Lindnera o rozpad koalicji, zarzucając mu blokowanie istotnych ustaw i nadużywanie zaufania. Scholz wypowiedział się również przeciwko posunięciom Lindnera mającym na celu prowadzenie "zasadniczo odmiennej polityki", co oznaczałoby m.in. obniżki podatków dla najzamożniejszych.
Przyczyną kryzysu były spory na gruncie polityki gospodarczej. FDP nalegała na zniesienie daniny solidarnościowej oraz na zmiany w polityce klimatycznej, co napotykało na opór ze strony SPD i Zielonych. Dodatkowym punktem spornym była kwestia tzw. hamulca długu. Kanclerz Scholz domagał się jego zawieszenia, aby zwiększyć możliwości finansowe państwa, jednak Lindner stanowczo się temu sprzeciwił.
Polska jako regionalna twierdza
Sikorski odniósł się również do potencjalnej roli Polski jako "regionalnej twierdzy" w kontekście bezpieczeństwa i współpracy z USA. Podkreślił, że Polska może być inspiracją dla innych krajów, nie tylko w kwestii wydatków na obronność, ale także w zakresie przywracania rządów prawa i polityki migracyjnej. - Mamy nadzieję, że Niemcy doceniają naszą rolę dla całej strefy Schengen - dodał Sikorski, odnosząc się do niedawnej wizyty niemieckiej minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser na granicy z Białorusią.
Upadek koalicji oznacza, że Niemcy mogą stanąć wobec konieczności organizacji przedterminowych wyborów parlamentarnych. Scholz zapowiedział, że poprosi Bundestag o wotum zaufania. Jeśli nie zostanie ono udzielone, nowe wybory mogą odbyć się już w marcu.
Czytaj też: